Descrierea postului de administrator steward

Un steward executiv supraveghează membrii personalului în cadrul facilităților de luat masa ale unei facilități de ospitalitate. În plus față de asigurarea faptului că meseriașii primesc cea mai mare măsură în serviciul clienți, acești profesioniști se asigură că sunt respectate toate legile și reglementările care guvernează furnizarea de servicii alimentare. În 2010, Salary.com a raportat că administratorii executivi din Statele Unite ale Americii au câștigat un salariu mediu anual de 38.421 dolari.

$config[code] not found

Responsabilități de supraveghere

Datoria principală a administratorului executiv este gestionarea bucătăriei unei unități și a personalului care lucrează în ea. În timp ce administratorul nu supraveghează bucătarul-șef și ceilalți membri ai echipei de gătit, toți ceilalți membri ai echipei, cum ar fi mașinile de spălat vase, bucătarii și autobuzele, lucrează sub tutela acestuia. În plus față de angajarea acestor profesioniști, el își deleagă îndatoririle și își supraveghează activitatea.

Responsabilități de pregătire și întreținere

Un administrator executiv trebuie să-și direcționeze echipa în pregătirea instalației pentru utilizarea de către client. Aceasta include asigurarea faptului că sunt pregătite toate felurile de mâncare și preparatele pre-preparate, cum ar fi salate și băuturi. De asemenea, ea vede că toate condimentele și ustensilele sunt acolo unde trebuie să fie. La sfârșitul schimbării, precum și pe tot parcursul cursului, un steward conduce membrii personalului în curățarea și întreținerea sala de mese și a zonelor de preparare a alimentelor. Sarcinile de salubrizare sunt incredibil de vitale deoarece, în majoritatea jurisdicțiilor, acest lucru este reglementat de autoritățile locale. Întreținerea necorespunzătoare a dispozitivelor de depozitare și preparare a alimentelor și alimentelor poate duce la amenzile și / sau comenzile grave de încetare a operațiunilor de afaceri de către guvern.

Cerințe preliminare

Obținerea unui loc de muncă ca administrator executiv necesită deținerea unei diplome de liceu sau a echivalentului său. Mulți angajatori dau preferință solicitanților care au primit studii postliceale în domeniul managementului ospitalității sau al unui domeniu conex de studii. Experiența profesională bogată în domeniul ospitalității, alimentației sau al altor industrii conexe este, de asemenea, necesară.

Cheile succesului

Industria ospitalității este rapidă. Ca urmare, candidații pentru rolul de steward executiv trebuie să se gândească rapid, menținând capacitatea de a-și schimba prioritățile și să-i îndrume pe alții să facă același lucru în cel mai scurt timp. În calitate de lider de echipă, este important ca acest profesionist să comunice eficient rezultatele și feedback-ul pozitiv și negativ către angajați. În plus, un steward executiv trebuie să posede capacitatea de a inspira echipa sa de a oferi servicii de top notch clienților în orice moment.

Locurile de muncă

Administratorii executivi sunt angajați într-o varietate de medii în care serviciile de mese sunt furnizate unui număr mare de clienți. Hoteluri, stațiuni și centre de convenții utilizează aceste operațiuni ca și cazinourile, piesele de distracții și locurile de concerte. În plus, facilitățile de mese non-tradiționale, cum ar fi casele corporative, școlare și de îngrijire a sănătății adesea angajează administratori executivi.