Care este rolul lucrătorului sau managerului cazului?

Manageri de caz, cunoscuți și sub numele de lucrători în caz de caz, sunt profesioniști în domeniul sănătății sau al sănătății mintale care oferă asistență și sprijin persoanelor în nevoie, cum ar fi bolnavii cronici sau persoanele cu dizabilități de dezvoltare. Ele lucrează în diferite locații, cum ar fi spitalele, clinicile comunitare de sănătate mintală și organizațiile nonprofit de servicii sociale. Manageri de caz se încadrează în categoria BLS, "Healthcare Social Workers." Începând cu luna mai 2011, profesioniștii din această categorie au câștigat un salariu mediu anual de 50.000 $.

$config[code] not found

Evaluare

Evaluările ajută managerii de caz să dezvolte o imagine completă a vieții clienților lor. Atunci când managerul de caz se întâlnește întâi cu un client, acesta va efectua o evaluare pentru a obține informații de bază și pentru a obține informații psihosociale, cum ar fi experiențele anterioare de tratament ale clientului, istoricul familiei, istoria medicală și psihiatrie și rețeaua de asistență socială. Managerul de caz utilizează aceste informații pentru a evalua nevoile nesatisfăcute și pentru a obține informații cu privire la serviciile pe care le primește în prezent clientul.

Coordonarea asistenței

Coordonarea serviciilor de îngrijire este responsabilitatea primordială a unui manager de caz. Coordonarea îngrijirilor vă ajută să vă asigurați că nevoile pacientului sunt satisfăcute și împiedică fragmentarea îngrijirii, potrivit Comisiei pentru certificarea Case Manager. Datoriile exacte care se încadrează în categoria coordonării îngrijirii variază în funcție de organizație, însă implică, în general, elaborarea unui plan organizațional care să ia în considerare toate serviciile pe care un pacient le primește sau are nevoie. Managerul de caz poate să contacteze personalul extern, cum ar fi lucrătorii din domeniul serviciilor sociale sau psihologii, în numele clientului, pentru a ajuta la rezolvarea oricăror nevoi nesatisfăcute.

susținere

Managerii de caz sprijină clienții lor, luând măsurile necesare pentru a se asigura că pacienții care nu sunt în măsură să se susțină pentru ei înșiși nu se încadrează între fisuri. Advocacy este unul dintre cele mai importante elemente ale managementului cazurilor, potrivit organizației nonprofit, Recovery Within Reach. Ea presupune reprezentarea intereselor clienților cu agenții de servicii sociale, instituții guvernamentale sau alte organizații care pot oferi asistență sau resurse necesare. De exemplu, un lucrător în materie de sănătate mintală ar putea să pledeze în numele unui client grav bolnav psihic pentru a ajuta la aranjarea îngrijirii psihiatrice cu un program intensiv de tratare a zilei sau poate susține administrația de securitate socială pentru a ajuta beneficiarul să obțină beneficii.

Responsabilități suplimentare

Managerii de cazuri pot îndeplini responsabilități suplimentare, în funcție de nevoile specifice ale clientului și de domeniul de activitate al organizației. Ei efectuează sarcini administrative, cum ar fi compilarea și menținerea dosarelor de dosare sau completarea planurilor de tratament. În unele cazuri, managerii de caz ar putea avea nevoie să transporte clienți la întâlniri sau întâlniri cu agenții externe sau furnizori externi, cum ar fi organizațiile de servicii sociale sau instituțiile medicale. Manageri de caz, în special cei care lucrează cu persoane cu boli mintale sau cu dizabilități de dezvoltare, pot fi, de asemenea, implicate în predarea competențelor sociale sau a aptitudinilor de viață zilnică, cum ar fi cumpărăturile pentru băcăuși, curățarea sau măsurile de auto-îngrijire.