Descrierea postului de stagiar alimentar și băutură

Un stagiar de hrană și băuturi reprezintă primul punct de contact pentru unitatea alimentară, fie că este vorba de un bar, o cafenea, un restaurant cu fast-food sau un restaurant cu mese fina. În timp ce descrierea postului poate varia în funcție de tipul de mâncare servit și de mărimea unității, un loc de muncă al unui stagiar de alimente și băuturi este acela de a se asigura că patronul se bucură de experiența sa.

Salut

Cursanții pentru alimentație și băuturi au abilități de relații cu clienții și vor saluta călduros clientul și îl vor așeza cu promptitudine. Unele posturi pot solicita unui stagiar de alimentație și băutură să ia rezervări și să administreze mese. Fie personal sau la telefon, profesionalismul și o manieră prietenoasă sunt importante.

$config[code] not found

Meniuri

Un cursant de hrană și băuturi oferă clientului un meniu și sfătuiește orice specialitate. În restaurantele cu mese fine, stagiarul poate sugera vin sau sfătui cum se prepară un fel de mâncare și poate descrie mâncărurile în detaliu și detaliu.

Serviciu

Un cursant de hrană și băutură se va asigura că clientul este mulțumit de alimentele sale. Aceasta ar putea implica verificarea patronului și oferirea unei reîncărcări a băuturii sale și întrebarea dacă este nevoie de altceva. Într-o cafenea, de exemplu, un serviciu bun va veni sub forma unui serviciu rapid și eficient, combinat cu alimente și băuturi de calitate.

Plată

Unele unități ar putea avea casieri separați, însă în multe cazuri, stagiarul va pune la socoteală proiectul de lege și îl va oferi patronului și va oferi opțiunile de plată. Stagiarul va accepta plata de la client.