Descrierea postului de curator animal

Animalele și acvariile au curatori pentru a supraveghea îngrijirea animalelor lor. În timp ce grădinile grădinile mai mici pot avea un curator, grădinile grădinile mari au mai multe responsabilități pentru diferite grupuri de animale, cum ar fi raptorii, exponate de zi sau expoziții de noapte. Deși poziția poate părea ideală pentru cineva care îi place animalelor, curatorii animalelor trebuie să ia unele decizii dificile, inclusiv când să vândă sau să comercializeze animale. A fi un curator este o poziție extrem de competitivă, deoarece există puține locuri disponibile.

$config[code] not found

Educaţie

Cel puțin, curatorii de animale câștigă o diplomă de licență în științe animale, biologie sau zoologie sau un domeniu conex, cum ar fi managementul, sănătatea sau comportamentul. Mulți curatori de animale își câștigă diploma de masterat sau de doctorat, datorită unui profesionalism sporit și unei concurențe acerbe pentru pozițiile deschise. Unii angajatori închiriază în mod condiționat un solicitant care nu are diplomă absolventă, dacă au o vastă experiență în formarea, creșterea și gestionarea animalelor și sunt de acord să finalizeze un program de absolvent cu jumătate de normă într-o anumită perioadă după angajare.

Atribuțiile

Ca gardian al tuturor animalelor din cadrul departamentului său, un curator de animale dobândește animale, întreține colecțiile de animale existente și creează afișaje adecvate. Responsabilitățile administrative includ stabilirea și atingerea obiectivelor de participare pentru a asigura succesul financiar al grădinii zoologice sau a acvariului, precum și vânzarea, comercializarea și achiziționarea de animale noi. Curatorii de animale asigură faptul că vizitatorii sunt mulțumiți și mențin sănătatea animalelor din colecția lor. În calitate de profesionist în management, curatorul de animale supraveghează un număr mare de personal de îngrijire directă, oferind conducere și direcție. Ele asigură că toate regulile și procedurile sunt respectate.

Aptitudini

Fiind un curator de animale necesită un amestec special de empatie, conducere și abilități organizaționale. Deoarece se ocupă de public, curatorii animalelor trebuie să fie orientați spre client, receptivi la feedback și capabili să comunice în mod clar. Există numeroase detalii pentru gestionarea unei populații de animale într-o grădină zoologică sau într-un acvariu, prin urmare, curatorii animalelor trebuie să fie lucrători independenți orientați spre detalii și care au abilități bune de gestionare a timpului. Ei trebuie să fie răbdători când îi învață pe formatorii de animale să respecte toate regulile de siguranță și trebuie să aibă abilități de rezolvare a problemelor pentru a face față crizelor pe măsură ce apar.

Salariu

Salariul anual al unui curator al animalelor depinde de factori precum locul în care lucrează și mărimea grădinii zoologice sau a acvariului pentru care lucrează. Biroul american de Statistica a Muncii a facut ultimul sondaj al curatorilor de animale in 1998, raportand doar 390 angajati in SUA. Potrivit site-ului Curator Salary, salariul mediu anual pentru curator de animale, incepand cu anul 2012, a fost de 44.200 dolari, cu cei noi in domeniu castigand salariul mediu anual de 36.400 de dolari. Cei mai experimentați curatori de animale au realizat un salariu mediu de 52.000 de dolari. În Texas, de exemplu, un curator de animale pentru grădinile zoologice a câștigat 58.498 dolari în 2012.

2016 Informații salariale pentru îngrijirea și îngrijirea animalelor

Asistenții pentru îngrijirea animalelor și lucrătorii din domeniul serviciilor au câștigat un salariu mediu anual de 23.040 de dolari în 2016, potrivit Biroului Statistic al Muncii din SUA. La scară mică, îngrijitorii și lucrătorii din domeniul serviciilor de îngrijire a animalelor au câștigat un salariu de 25 de percentile de 19.540 dolari, adică 75% au câștigat mai mult decât această sumă. Cel de-al 75-lea salariu percentilă este de 29.490 $, adică 25% câștigă mai mult. În 2016, 296,400 de persoane au fost angajate în S.U.A. ca lucrători în domeniul îngrijirii animalelor și în servicii.