Descrierea postului de comercianți de vânzări

Managerii de vânzări sunt, de asemenea, denumiți în general agenți de vânzări și manageri de vânzări. De obicei, aceștia lucrează în departamentul de vânzări al unei companii și sunt responsabili pentru distribuirea bunurilor și serviciilor companiei către consumatori. Pentru a atinge acest obiectiv, comercianții de vânzări determină cererea de pe piață, identifică segmentele potențiale ale pieței, stabilesc strategii de stabilire a prețurilor și stabilesc obiectivele de vânzări. Acestea direcționează activitățile de vânzări, analizează tendințele de cumpărare și urmăresc preferințele consumatorilor. Obiectivul marketingului de vânzări este de a îmbunătăți vânzările de produse ale angajatorului și de a crește cota de piață și preferința de marcă.

$config[code] not found

Viața de muncă

Viața de zi cu zi a comercianților de vânzări implică gestionarea și direcționarea unei echipe de vânzări, identificarea perspectivelor de vânzări, stabilirea strategiilor de vânzări pentru generarea vânzărilor și extinderea cotei de piață, monitorizarea conductei de vânzări, stabilirea obiectivelor de vânzări, gestionarea conturilor și coordonarea eforturilor cu alte departamente marketing. Una dintre cele mai importante sarcini este inspirat și motivând echipele de vânzări să atingă cotele de vânzări și țintele. Echipa de vânzări execută strategiile și planurile de acțiune ale vânzătorilor de vânzări pentru a obține o creștere a veniturilor și a cotei de piață.

Abilități și trăsături profesionale

Managerii de vânzări trebuie să posede o comunicare excelentă, o colaborare, o team building și abilități de leadership. Atributele personale ale răbdării, tactului și bunăvoinței sunt deosebit de utile atunci când se adresează clienților indiferenți sau asociaților capricioși. Cel mai important, vânzătorii de vânzări au nevoie de abilități puternice de conducere pentru a motiva și a coordona activitatea echipei de vânzări. Managerii de vânzări conduc exemplul și trebuie să posede cunoștințe de afaceri și abilități în serviciul de relații cu clienții și relațiile publice pentru a cultiva aceleași calități printre echipa lor.

Educaţie

Nu există cerințe de educație universală pentru locurile de muncă de pe piața vânzărilor. Unii angajatori preferă persoane cu diplomă universitară în arte liberale, științe sociale, afaceri sau management. Mulți comercianți de vânzări, cu toate acestea, sunt angajați fără experiență colegiu; aceste persoane au, de obicei, o experiență de lucru prealabilă în vânzările cu amănuntul sau în calitate de reprezentant al serviciului pentru clienți. Persoanele interesate să urmeze o carieră de vânzări trebuie să aibă cel puțin o diplomă de liceu și să cunoască practicile de bază pentru contabilitate, comunicare, marketing, managementul afacerilor și vânzări.

Carieră Journey

Managerii de vânzări care demonstrează abilități puternice de leadership și colaborare, motivație și hotărâre sunt probabil candidați pentru promovarea la managerul de cont executiv sau director de vânzări. Persoanele cu diplomă de colegiu pot, de obicei, să accelereze promovarea în rolurile principale. Unii comercianți se îndreaptă către ocupații în domeniul publicității, marketingului, promoțiilor și relațiilor publice, în timp ce alții au succes în calitate de agenți de cumpărare și cumpărători. Unii comercianți de vânzări care au lucrat mult timp în industrie, își încep propria agenție de vânzări.

Compensare

PayScale indică managerilor de vânzări în Statele Unite o medie de salariu de bază de 55.598 dolari la 94.189 dolari, cu o gamă potențial bonus de 5.030 dolari la 20.869 dolari. Managerii de vânzări angajați de companiile care oferă programe de partajare a profitului se pot aștepta la câștiguri suplimentare cuprinse între 2 051 și 9 823 dolari. Veniturile din comisioane pot varia de la 14.642 dolari la 52.122 dolari. Compensația totală estimată pentru comercianții de vânzări din Statele Unite, inclusiv salariul, bonusul, împărțirea profitului și comisionul, variază de la 68.692 dolari la 124.365 dolari, începând cu luna iunie 2010.