Descrierea postului unui funcționar de noapte la hotel

Grefierii de noapte din hotel se înregistrează și alocă camere oaspeților hotelului pe timp de noapte. Deși schimburile variază în funcție de hotel, orele de trecere de noapte se petrec de obicei între orele 11:00. și 7 a.m. Aceasta este mai târziu decât multe ore de schimb de seară de la ora 3:00. până la ora 11:00, potrivit CareerBuilder.com. Taxele de serviciu ale oaspeților noștri implică răspunderea la întrebări despre serviciile hoteliere, oferind indicații de călătorie oaspeților noaptea târziu sau făcând recomandări oaspeților despre mese de noapte sau opțiuni de divertisment.

$config[code] not found

Atribuțiile

Grefierii noștri hoteli eliberează cheile de la oaspeți și țin evidența camerelor ocupate și a conturilor oaspeților, în funcție de Divi Carina Bay Beach Resort. Ele pot schimba și rezervările pentru camerele de oaspeți. Grefierii de noapte trebuie să cunoască toate tipurile de camere disponibile la hotel, precum și layout-urile și locațiile și trebuie să cunoască toate tarifele camerelor, promoțiile și pachetele speciale, potrivit Crestline Hotels and Resorts.

Reconcilierea activităților unui hotel are loc, de obicei, în timpul orelor overnight. Din acest motiv, un funcționar de noapte al hotelului are responsabilități diferite față de acele schimburi de zile lucrătoare sau de seară. De exemplu, grefierii de noapte din hotel ar putea să imprime rapoartele de sfârșit de zi privind vânzările de alimente și băuturi sau lucrul cu casele de schimb de zi și de seară și discrepanțe corecte. Între timp, funcționarii hotelului cu schimburi de zi își petrec mai mult timp de colectare a plăților de la oaspeți plecați și confirmând rezervările pe timp de noapte. Grefierii de noapte din hotel trebuie, de asemenea, să păstreze confidențialitatea informațiilor clienților și a datelor importante despre hotel.

Alte responsabilități

Grija de noapte a hotelului trebuie să anticipeze nevoile oaspeților, să le răspundă prompt și să le recunoască pe toți oaspeții. S-ar putea să fie nevoiți să asigure valorile oaspeților sau să proceseze apelurile de trezire. Aceștia trebuie, de asemenea, să rezolve reclamațiile clienților și să împărtășească informații personale sau prin telefon cu privire la serviciile hoteliere, caracteristicile și orele de funcționare. Acești profesioniști monitorizează și mențin curățenia și organizarea diferitelor domenii de lucru și necesitățile de întreținere a documentelor la comenzile de lucru.

Aptitudini

Grija de noapte a hotelului trebuie să fie capabilă să mențină relații pozitive cu oaspeții, având abilități puternice interpersonale. Acești profesioniști trebuie, de asemenea, să aibă abilități puternice de comunicare orală și scrisă, trebuie să cunoască matematica de bază și trebuie să fie profesioniști. În plus, acestea trebuie să fie rapid, precise, orientate spre detalii și organizate. Grija de noapte a hotelului trebuie să rămână calmă și să rezolve problemele folosind o judecată bună. Ei trebuie să urmeze instrucțiunile temeinice și să poată lucra și cu o supraveghere minimă. Acești indivizi ar trebui să aibă cunoștințe despre computere și procesoare de text în plus față de mașinile de birou de afaceri, cum ar fi mașinile de fax. Gardienii de noapte din hotel ar trebui, de asemenea, să fie capabili să ridice, să împingă sau să tragă obiecte grele și să stea lungi.

Educaţie

Grefierii de noapte din hotel trebuie, de obicei, să aibă o diplomă de liceu sau GED. Mulți angajatori caută candidați care au experiență anterioară într-o poziție similară într-un hotel. Alți angajatori preferă un candidat la un loc de muncă cu diplomă de colegiu într-o zonă cum ar fi operațiuni de birou sau ospitalitate / management hotelier. Unele hoteluri doresc funcționari de noapte care se antrenează în resuscitarea cardiopulmonară. Candidații de locuri de muncă trebuie, de asemenea, să treacă un test de intrare la un birou de noapte la unități. Cu toate acestea, majoritatea funcționarilor de noapte din hotel își învață locul de muncă prin formare pe termen scurt la locul de muncă.

perspectivă

Ocuparea angajaților biroului de birouri al hotelului este proiectată să crească cu 14% față de 2008 până în 2018, potrivit Departamentului Muncii al Biroului de Statistică a Muncii din SUA. Hoteluri nou deschise, călătorii sporite, pe măsură ce condițiile economice se îmbunătățesc, iar nevoia de a înlocui mai mulți funcționari de hotel de noapte care părăsesc această ocupație pentru locuri de muncă mai plătite sau de zi cu zi va crea noi oportunități. Salariile medii anuale ale grefierilor biroului hotelier, care includ funcționari de noapte hotelier, în mai 2008 au fost de 19.480 dolari, raportează Biroul de Statistică a Muncii.