Descrierea postului de candidat

Colportorii ar putea fi agenți de vânzări sau intervievatori care efectuează sondarea publicului pentru a aduna sau a distribui informații, a colecta date, a solicita donații sau a vinde mărfuri. Aceștia lucrează pentru organizații politice, agenții guvernamentale, organizații de caritate, companii private, firme de cercetare de piață și grupuri nonprofit. Căsătoria necesită un contact cu publicul, astfel încât un colportor de succes trebuie să se bucure de relația cu ceilalți și să fie calificat în relațiile umane.

$config[code] not found

Colectarea informațiilor

Un colportor inițiază contactul cu publicul, colectând informații telefonic sau personal, mergând de la ușă în ușă sau plasat într-un colț al mall-ului sau al străzii. El pune la cunoștință opinia publică și raportează rezultatele. În funcție de angajator, cercetătorul anchetează membrii publicului cu privire la candidații, produsele sau problemele politice. Corespondentul explică scopul anchetei pentru persoana intervievată și pune întrebări conform instrucțiunilor sale pentru a obține informații specifice. Colportorii pot cere, de asemenea, donații sau semnături pe petiții care susțin o cauză.

Influențarea opiniilor

Coaliții politici care lucrează pentru o campanie, un partid politic specific, un candidat, o legislație sau un colector de fonduri anchetează electoratul pentru a determina opinia publică și a prezice rezultatele viitoare. Colportorii sunt, de asemenea, angajați pentru a educa publicul cu privire la probleme și probleme și pentru a încerca să convingă alegătorii să aprobe un anumit candidat. Colportorul poate, de asemenea, să învețe noi membri pentru campanie sau să-i convingă pe oameni să doneze în fondul de campanie. Atunci când promovează produse sau servicii, colportorul poate explica și demonstra aceste produse, evidențiind avantajele acestora.

Competențe și calificări

Unii angajatori oferă colportorilor lor liste de contacte, în timp ce alții se așteaptă ca agenții să-și furnizeze propriile lor. În general, slujba necesită abilitatea de a relaționa cu oamenii într-o manieră prietenoasă, demnă de încredere și profesională. Angajatorii pot avea calificări educaționale și de bază specifice pentru colportorii lor, cum ar fi o diplomă de liceu. Unele locuri de muncă pot necesita experiență anterioară în telefon sau în colțuri de tip door-to-door sau în alte forme de vânzare. Interesul în chestiuni este valabil în lucrul cu partidele politice sau cu cauze speciale. Intervievarea necesită ascultare activă din partea colportorului, care trebuie să fie atent la vorbitor. Intervievatorul trebuie să vorbească în mod clar cu interlocutorul său și să fie detaliat și corect în înregistrarea rezultatelor. Perceptivitatea socială - abilitatea de a recunoaște reacțiile altora - este valoroasă în administrarea anchetelor.

Castigand putere

Un colportor poate fi un voluntar sau poate lucra integral sau part-time. Câștigarea politică ar putea fi o activitate unică îndreptată către un anumit candidat sau o problemă, în timp ce cercetarea de piață a locurilor de muncă de locuri de muncă este deseori cu normă întreagă. Nu există informații salariale specifice pentru colportori. Cu toate acestea, o funcție primordială a colportorilor este intervievarea publicului. Potrivit serviciului O * Net On Line, descrierea "Interviatorilor" - "intervievarea persoanelor prin telefon, poștă, în persoană sau prin alte mijloace" - se aplică, de asemenea, muncii colaboratorilor și salariul mediu pentru un intervievator în 2013 a fost de 14.56 dolari pe oră și 30.270 dolari anual.