Descrierea postului de ofiter de afaceri de dezvoltare

Construirea unei afaceri de succes și profitabilă necesită mai mult decât vânzări. Companiile trebuie să fie strategice în modul în care abordează activitățile de vânzări și de marketing concentrându-se pe construirea de parteneriate și relații cu clienții, nu doar prin vânzări. O mare parte din această responsabilitate aparține ofițerului pentru dezvoltarea afacerii, care este responsabil pentru crearea de strategii de vânzări și poziționarea companiei pentru a atinge obiectivele de afaceri. Este o poziție corporativă la nivel înalt, care acoperă un spectru larg de responsabilități. Agentul de dezvoltare a afacerii este de obicei bine plătit.

$config[code] not found

Descrierea postului

În termeni simpli, un ofițer de dezvoltare a afacerii (denumit uneori și un manager de dezvoltare a afacerii) este responsabil pentru creșterea vânzărilor și profiturilor pentru o companie. Deși rolul managerului de dezvoltare a afacerilor are unele asemănări cu vânzările, acesta diferă de un manager de vânzări sau de un reprezentant de vânzări în sensul că acesta se concentrează mai mult pe găsirea de noi oportunități de afaceri și de creștere a afacerilor strategice.

Responsabilitățile specifice includ, de obicei, construirea și menținerea relațiilor cu părțile interesate din cadrul companiei, inclusiv clienții și acționarii, analizarea portofoliilor pentru a identifica noi oportunități și pentru a ajuta la dezvoltarea și comunicarea cu privire la produsele, prețurile și politicile companiei. Ofițerul pentru dezvoltarea afacerii, uneori cunoscut sub numele de director de dezvoltare al departamentului, face parte din echipele de dezvoltare a produselor, oferind perspective pentru a ajuta la dezvoltarea și poziționarea ofertelor care pot îmbunătăți linia de jos. Ofițerii de dezvoltare a afacerilor ar putea analiza feedback-ul și datele furnizate de clienți pentru a determina modul în care clienții utilizează produse și servicii și apoi dezvoltă un plan strategic pentru a spori gradul de utilizare - sau pentru a întrerupe ofertele subevaluate.

Angajarea și instruirea fac parte, de asemenea, din descrierea postului managerului de afaceri. Cineva din această poziție de conducere poate fi implicat în recrutarea și angajarea de talente în departamentele de marketing și de vânzări și în dezvoltarea și furnizarea de formare și educație către asociați și reprezentanți.

Cerințe educaționale

Cel puțin, majoritatea angajatorilor necesită ca managerii de dezvoltare a afacerilor să aibă cel puțin o diplomă de licență și trei până la cinci ani de experiență într-un rol de afaceri. Este necesară o pregătire în afaceri, finanțe sau marketing, precum și vânzări, pentru a avea succes în această poziție. Calificările și calificările suplimentare solicitate de angajatori includ comunicarea, abilitățile interpersonale, analitice, de luare a deciziilor și de conducere.

Industrie

Nu există o "industrie" tipică pentru ofițerii de dezvoltare a afacerilor, deoarece acestea se găsesc în aproape orice tip de companie. Cu toate acestea, este un domeniu dinamic și unul care îi cere ofițerilor și managerilor să evolueze în mod constant și să rămână la curent cu schimbările din domeniul lor, tendințele și ceea ce fac concurenții lor. Deoarece activitățile de dezvoltare a afacerilor sunt concentrate pe vânzări, ofițerii trebuie să fie conștienți în permanență de valorile lor de performanță și să se concentreze pe atingerea obiectivelor. Există de obicei o mulțime de călătorii implicate în aceste cariere, deoarece ofițerii de dezvoltare a afacerilor se întâlnesc cu parteneri și clienți în mod regulat. Un responsabil de dezvoltare a afacerilor (CBDO) lucrează în mod regulat ore îndelungate, în termen scurt.

Ani de experiență și salariu

Salariul mediu anual pentru un ofițer de dezvoltare a afacerilor este de aproximativ 63.500 de dolari pe an, fără a include bonusuri, comisioane și oportunități de împărțire a profitului, care pot adăuga potențial 25.000 dolari pe an sau mai mult la câștiguri. Anii de experiență au o influență pozitivă asupra potențialului de câștig, cu cei care au mai mult de 20 de ani de experiență în domeniu câștigând aproape de două ori mai mult pe an ca și noii veniți pe teren. O traiectorie anuală a veniturilor proiectate pentru un ofițer de dezvoltare a afacerilor bazată pe experiență arată astfel:

  • 0-5 ani: 55.000 $
  • 5-10 ani: 74.000 de dolari
  • 10-20 de ani: 78.000 de dolari
  • 20 de ani: 103 000 de dolari

Tendința de creștere a locurilor de muncă

Întreprinderile de toate dimensiunile și în toate industriile au nevoie de ofițeri de dezvoltare a afacerilor. Biroul Statistic al Muncii estimează că creșterea în toate ocupațiile de conducere va fi de 8% între acum și 2026, ceea ce este la fel de rapid ca toate ocupațiile. BLS afirmă că cea mai mare parte a creșterii se datorează dezvoltării de noi întreprinderi și extinderii întreprinderilor existente.