Cât de mult poate un barbier de master să câștige anual?

Barbers tăia, tăie și mirează părul și barba de clientela lor predominant de sex masculin. Ei lucrează adesea în frizerii sau în saloane, care se ocupă direct de clienți. A deveni frizer necesită o anumită sumă de educație mandatată de stat, ca să nu mai vorbim de obținerea unei licențe de frizer de stat. Pentru a deveni un barber master, este nevoie de mai multă educație și experiență. Totuși, barbierii master câștigă mai mult în medie pentru a compensa aceste cerințe suplimentare.

$config[code] not found

Descrierea postului

Fratele are o varietate de îndatoriri, stilul părului clientelei sale în cea mai mare parte bărbătească. Lucrul la frizer se face cu diferite unelte, inclusiv șaibe, mașini de ras și mașini de tuns. Frizerii sunt, de asemenea, însărcinați să mențină magazinul curat prin scule de curățare, dezinfectare și ștergerea spațiilor de lucru murdare. Barierele dezvoltă abilități deosebite pentru clienți, deoarece servesc clienților într-un set unu-la-unu.

Un barber principal este de obicei un frizer care are un nivel mai mare de experiență, educație și abilități decât alți frizeri. Stări diferite variază în definițiile lor de "barber-maestru". Unele state desemnează barbierii principali drept cei care au deținut o licență de barber pentru un anumit număr de ani, de obicei de la 10 la 20. Alte state au un examen desemnat de master barber, îndeplinesc calificările. Câteva state vă permit să vă numiți frizer după absolvirea unei ucenici pe termen lung. Dacă sunteți interesat de această pistă de carieră, este important să vă căutați regulamentul de stat pentru a obține titlul de barber master.

Cerințe educaționale

Fratele din toate cele 50 de state trebuie să fie educat și licențiat corespunzător. Cu toate acestea, cerințele educaționale specifice variază în funcție de stat. Educația frizerului dvs. ar putea include școală de frizerie, o ucenicie sau, uneori, ambele. Este important să înțelegeți că finalizarea școlii de frizer nu este o sarcină mică sau rapidă. Multe state au nevoie de 1.500 sau mai multe ore de educație înainte de a vă putea lua chiar examenul de licență. Programele de barbierit sunt oferite prin colegii comunitare, școli de frumusețe și școli de comerț. După ce ați terminat școala, vă veți încheia ucenicia sub un barber licențiat dacă statul dvs. o cere. În sfârșit, trebuie să treci examenul de licență. Odată ce sunteți licențiat, puteți începe să vă antrenați ca frizer. Cursurile de barber sunt disponibile la mai multe școli de frizerie, iar unele state au un examen special de barber master.

Industrie

Majoritatea barbierilor lucrează în frizerii sau în saloane, care lucrează împreună cu alți frizeri sau stilisti. Barberii de la început își pot deține propriile magazine, manipulând mai mult partea de afaceri a lucrurilor. Fratele trebuie să fie confortabile în seriile de lucru și în weekenduri, așa cum se întâmplă atunci când clienții sunt de obicei în afara muncii și au nevoie de îngrijire. De lucru de frizer, de asemenea, necesită să fie pe picioare pentru cea mai mare parte a zilei, astfel încât ar trebui să fie capabil să se ocupe de întinderi lungi în picioare și îndoire peste.

Ani de experiență și salariu

Salariul mediu al frizerului variază, în funcție de locația dvs., ani de experiență și de structura plăților la locul de muncă. Potrivit lui ZipRecruiter, un salariu median al barberului principal este de 48.000 de dolari, ceea ce înseamnă că jumătate dintre barbierii masteri fac mai mult și jumătate să facă mai puțin. Între timp, în conformitate cu PayScale, un salariu median de barber fără nici o denumire de master este de 31.397 $, dar poate începe la doar 16.400 $. Pe baza acestor numere, un salariu de barbier principal este cu mult mai mare decât cel al unui frizer obișnuit. Anii de experiență vor afecta, de asemenea, salariul dvs. Barierele de carieră de la jumătatea și din urmă pot câștiga până la 69.000 de dolari sau mai mult anual.

Tendința de creștere a locurilor de muncă

Industria frizerilor este în creștere rapidă și se așteaptă să fie în valoare de 26 de miliarde de dolari până în 2020. În plus, pe măsură ce populația îmbătrânește, nevoia de frizerii de calitate va continua să crească, sporind cererea. Frizerii nu pot fi înlocuiți cu calculatoare, deci este o afacere bună pentru a intra în cazul în care căutați securitate pe termen lung și potențial de venit.