Logistica Descrierea postului executiv

Managerii sau directorii de logistică asigură că producătorii au o aprovizionare sigură cu materii prime și coordonează distribuția bunurilor finite către consumatori. Acestea se concentrează pe satisfacerea cererii consumatorilor și pe minimizarea costurilor de stocare și transport al bunurilor. Directorii de logistică pot lucra pentru entitățile de afaceri, cum ar fi companiile de logistică și transport, fabricile de producție și supermarketuri, precum și organizațiile guvernamentale.

$config[code] not found

Utilizând abilitățile

Directorii de logistică au nevoie de excelență analiză, gândire critică și abilități de rezolvare a problemelor. Ei trebuie să evalueze operațiunile logistice ale unei organizații și să găsească modalități de îmbunătățire a eficienței. De exemplu, în cazul în care un distribuitor contractat nu reușește să livreze bunuri la magazinele de vânzare cu amănuntul ale supermarketurilor în timp util, executivul poate recomanda achiziționarea unei flote de distribuție private.

De asemenea, directorii de logistică au nevoie abilitati de negociere pentru a obține cele mai bune prețuri de la furnizori și furnizori de servicii și abilități de planificare pentru a asigura desfășurarea activităților logistice la timp. Deoarece acești profesioniști conduc de multe ori o echipă care ar putea include coordonatori de logistică și specialiști în domeniul stocării, ei au, de asemenea, nevoie de abilități puternice în managementul personalului să fie supraveghetori eficienți.

Strategii de dezvoltare

Este o sarcină a directorilor de logistică să formuleze strategii pentru minimizarea costurilor logistice ale unei organizații de-a lungul lanțului de aprovizionare. Dacă o unitate de producție stochează materii prime într-un depozit extern, de exemplu, executivul ar putea recomanda depozitarea materialelor la fața locului pentru a economisi costurile de transport, precum și pentru a elimina timpul petrecut în mutarea materialelor. În cazul în care instalația are un volum redus de producție, ea poate să dea mărfurile finite imediat distribuite angrosiștilor și comercianților cu amănuntul, în loc să le stocheze la un depozit angajat pentru distribuire la o dată ulterioară.

Menținerea relațiilor de afaceri

Managerii de logistică trebuie să cultive și să mențină relații de afaceri pozitive cu furnizorii, clienții și furnizorii de servicii de transport, transport și alte servicii de transport. Atunci când o organizație are o nevoie urgentă de aprovizionare, un director executiv ar trebui să poată contacta un alt furnizor pentru a livra materialele în cel mai scurt timp.

Alte atribuții ale directorilor de logistică includ monitorizarea schimbărilor în legislația și reglementările privind transportul și transportul maritim, evaluarea impactului financiar al schimbărilor de reglementare și obținerea autorizațiilor pentru transportul materialelor periculoase.

Ajungem acolo

Aspirația directorilor de logistică trebuie să câștige cel puțin a licență în logistică și managementul lanțului de aprovizionare. Cei care doresc să se ocupe de produse tehnice, cum ar fi mașini de fabricare ar trebui să câștige o diplomă de licență în Inginerie Industriala. Aspiranții încep de obicei în poziții de intrare, cum ar fi logistică pentru a obține experiența necesară funcțiilor executive. Societatea Americană de Transport și Logistică oferă certificatele certificate în transport și logistică pe care titularii le pot obține pentru a-și spori șansele de a-și asigura acest loc de muncă. Directori experimentați cu diplomă de masterat în administrarea Afacerilor sau managementul logistic poate asigura poziții de logistică de top în corporații multinaționale.

Potrivit Biroului Statistic al Muncii, angajarea logisticienilor va crește cu 22% între 2012 și 2022, mai rapidă decât media de 11% pentru toate locurile de muncă. BLS constată că salariul mediu anual pentru logistici a fost de 76.330 $ în 2013.