Descrierea postului managerului de e-Commerce

Comerțul electronic implică comerțul cu produse și servicii prin intermediul internetului. Întreprinderile bazate pe internet și alte organizații angajează manageri de comerț electronic pentru a supraveghea toate activitățile de e-business, de la dezvoltarea site-urilor web și branding până la marketingul online și vânzările online. Această carieră este potrivită pentru profesioniștii cu o puternică cunoaștere și experiență în ceea ce privește e-commerce și platformele de marketing online.

$config[code] not found

A face lucrarea

Managerii de e-commerce lucrează într-un mediu rapid și dinamic care necesită abilități puternice de luare a deciziilor, flexibilitate și adaptabilitate. Ei trebuie să aleagă între diferite strategii de marketing pe Internet și să decidă care este cea mai bună opțiune. De asemenea, trebuie să implementeze noi inițiative de afaceri online, cum ar fi trecerea de la comerțul cu amănuntul la tranzacționarea în valută și să poată face diferența între clienții legitimi și fraudatorii în timp real, pentru a preveni pierderile din partea întreprinderii. Competențele de calculator sunt cruciale, deoarece managerii de e-commerce petrec o mare parte din timpul lor interacționând cu computerele și rețelele de calculatoare. Fiind lideri, managerii de e-commerce au nevoie de excelente abilități de conducere și de supervizare pentru a conduce, direcționa și motiva echipele de comerț electronic în atingerea obiectivelor de performanță și de creștere.

Maximizarea creșterii

Principala responsabilitate a unui manager de comerț electronic este de a crește afacerea online a unei companii. Aceasta înseamnă de obicei creșterea numărului de vânzări online sau a tranzacțiilor de afaceri pe care compania le face. De exemplu, un manager de e-commerce care lucrează pentru un magazin de modă online cu dezvoltatori de site și designeri, pentru a asigura că site-ul companiei este ușor de utilizat, bine întreținut și actualizat în permanență cu cea mai recentă tehnologie. El dezvoltă, de asemenea, strategii pentru creșterea traficului către site, cum ar fi utilizarea canalelor media sociale, optimizarea motorului de căutare și blogging-ul. Managerii de comerț electronic determină, de asemenea, modul de prezentare a produselor online, cum ar fi prin știri despre produs și actualizări. În plus, ele selectează sisteme de achiziții electronice adecvate și modalități de distribuire a produselor achiziționate către cumpărători.

Rezolvarea reclamațiilor

Managerii de e-commerce se ocupă, de asemenea, de plângerile clienților. De exemplu, atunci când un client online ridică o plângere pentru că a primit bunuri deteriorate care nu au respectat specificațiile sale, managerul de comerț electronic investighează incidentul și soluționează reclamația. Acești administratori monitorizează frecvent canalele media sociale pentru a identifica ce spun utilizatorii despre brandurile lor și pentru a răspunde la probleme când este necesar. De asemenea, managerii de comerț electronic trebuie să mențină relații de lucru pozitive cu partenerii de afaceri, cum ar fi procesatorii de plăți electronice și distribuitorii de produse.

Ajungem acolo

Managerii de comerț electronic provin adesea din medii de afaceri și de tehnologia informației. Prin urmare, pentru a obține un loc de muncă de manager de comerț electronic, ajută să câștigați o diplomă de licență în domenii cum ar fi marketing, informatică sau sisteme de informații de afaceri. Deși nu sunt necesare licențe pentru a vă asigura acest loc de muncă, obținerea de certificări profesionale vă poate îmbunătăți perspectivele. De exemplu, câștigarea certificării WOW Certified E-Commerce de către Organizația Mondială a Webmasterilor demonstrează stăpânirea strategiilor de afaceri web. Combinarea unor astfel de certificări cu o vastă experiență de muncă și cu o diplomă de licență în domeniul comerțului electronic sau al tehnologiei vă poate califica pentru locuri de muncă de conducere în marile companii bazate pe web.