A deveni un sudor subacvatic

Un sudor subacvatic este un tip specific de scafandru comercial. Foarte instruiți atât în ​​scufundări, cât și în sudură, își fac munca în timp ce se scufundă sub apă. Una dintre cele mai periculoase locuri de muncă din lume, sudura subacvatică sau sudura marină necesită o stare fizică bună și o pregătire specializată atât ca un scafandru cât și ca sudor.

Descrierea postului

Sudarea subacvatică poate implica două tipuri de medii. Primul presupune purtarea unui costum de scufundare și a unui rezervor de aer. Celălalt, numit sudare uscată, implică închiderea într-o cameră special amenajată, care forțează apa cu gaz de înaltă presiune. Cei care lucrează mult sub suprafața apei, unde presiunile barometrice sunt ridicate, se numesc sudori hiperbarici. Când se lucrează sub apă, sudarea se face cu diode electrice, care topesc metalele și le leagă la temperaturi de până la 9.932 grade Fahrenheit. Acest lucru poate fi extrem de periculos atunci când lucrați sub apă, unde se pot forma bule de gaz. Un balon mare de hidrogen sau alt gaz exploziv poate fi fatal dacă este aprins de echipamentul de sudare.

În plus, o mare parte a lucrărilor include pregătirea site-ului, monitorizarea lungimilor și adâncimilor de scurgere, precum și înregistrarea cu autoritățile înainte de scufundări. De asemenea, va trebui să inspectați și să mențineți echipamentul pentru scufundări și uneltele de lucru, inclusiv căștile, măștile, rezervoarele de aer și echipamentele de sudare.

Cerințe educaționale

Pentru a deveni un sudor subacvatic, veți avea nevoie de certificare în calitate de scafandru comercial și instruire în conformitate cu Codul de sudare subacvatică al Societății Americane de Sudură. AWS menține o listă de școli care furnizează formare specială pentru scufundări comerciale și sudura subacvatică pe site-ul său. Finalizarea unui astfel de curs vă va oferi instruirea de care aveți nevoie pentru a obține ambele certificări. Rețineți că o licență de agrement de agrement nu este suficientă pentru a deveni un scafandru comercial, deci nu vă va ajuta în certificarea de sudare subacvatică. Un curs tipic de 21 de săptămâni costă aproximativ 25.000 de dolari.

Asociația Antreprenorilor de Scufundări Internaționale sau ADCI solicită să aveți cel puțin 625 de ore de pregătire formală în domeniul scufundărilor comerciale pentru a obține un certificat ca ofertant / scafandru la intrare. Probabil veți avea nevoie de ore suplimentare de scufundări și de instruire extinsă pentru unele proiecte.

Industrie

Orice industrie care necesită ca sudarea să se facă sub apă va avea nevoie de sudori subacvatici pentru a-și face treaba. Cei mai mari angajatori sunt antreprenorii de scufundări comerciale, companiile de petrol și gaze, companiile de construcții maritime și companiile de transport maritim. Proiectele de sudare subacvatică pot include construcția sau repararea conductelor, platformele de foraj marin, docurile și platformele, companiile miniere, navele, barjele, barajele, încuietorile, instalațiile nucleare, precum și habitatele subacvatice.

Ani de experiență și salariu

Potrivit Biroului Statistic al Muncii, în Statele Unite au fost angajați 3.280 de exploatatori comerciali în 2017, inclusiv sudori subacvatici. Diversele surse comerciale au obținut un venit mediu de 55.270 de dolari în acel an, ceea ce înseamnă că jumătate au făcut mai mult decât acest lucru și jumătate au făcut mai puțin. Primele 10% dintre cei care au câștigat au câștigat mai mult de 96.850 de dolari, în timp ce cele mai mici 10% au făcut mai puțin de 30.130 $. Aparatele de sudură subacvatice ar trebui să se aștepte să fie printre persoanele cu venituri ridicate, potrivit American Welding Society, care afirmă că pot câștiga de la 100.000 dolari la 200.000 de dolari în fiecare an, mai ales după ce au câțiva ani de experiență. Majoritatea sudorilor subacvatici sunt plătiți pe bază de proiect, care pot fluctua, în funcție de cerințele locului de muncă, cum ar fi adâncimea de scurgere și factorii de mediu.

Tendința de creștere a locurilor de muncă

Cererea de scufundări comerciale în Statele Unite este de așteptat să crească cu 10-14% între 2016 și 2026, potrivit O * NET Online, care este mai rapid decât media. În prezent, statele cu cea mai mare cerere de scufundări comerciale, inclusiv sudori, sunt Texas și Louisiana, care au fost alimentate de boom-ul de șisturi de-a lungul Golfului Coast. Florida și California, de asemenea, au cerințe ridicate pentru scafandri comerciale.