Descrierea postului specializat în credite

Există o mulțime de locuri de muncă în domeniul sănătății pentru persoanele care preferă să nu lucreze cu pacienții. Biroul american al statisticilor privind forța de muncă prognozează o creștere de 33% a ocupării forței de muncă în industria de asistență medicală și asistență socială în perioada 2010-2020. O creștere a numărului de locuri de muncă în domeniul sănătății poate oferi oportunități de angajare specialiștilor în domeniul creditelor.

responsabilităţi

Specialiștii în domeniul creditelor lucrează în instituțiile de sănătate care verifică acreditările personalului medical. Specialistul în credite asigură că spitalul sau instituția medicală respectă reglementările federale și de stat privind licențierea și certificarea profesioniștilor din domeniul medical. Specialistul acționează ca o legătură între administrația spitalului și personalul medical, inclusiv medici, tehnicieni și asistente medicale. Creditorii specializați păstrează datele pentru toți furnizorii din facilitate și urmăresc expirarea certificărilor și licențelor. Acești specialiști asigură, de asemenea, ca furnizorii de asistență medicală să își actualizeze la timp certificarea sau licențierea. Specialiștii procesează, de asemenea, noi aplicații pentru privilegiile medicului.

$config[code] not found

Educatie si antrenament

Sunt disponibile programe asociate și certificate care antrenează specialiști în asumarea de credite pentru o carieră în domeniu. Cursurile dintr-un program asociat pot include formarea pe calculator, managementul profesiilor medicale, anatomia și fiziologia, terminologia medicală, legea personalului medical și principiile managementului. În timp ce o diplomă asociată nu poate fi solicitată pentru o funcție de specialist credential, unii angajatori pot prefera candidații cu diplomă de doi ani. Angajatorii pot, de asemenea, solicita solicitanților să aibă o experiență în domeniul serviciilor medicale pentru a se califica pentru o funcție.

Certificare

Angajatorii pot solicita solicitanților să obțină certificarea pentru a se califica pentru o poziție într-o unitate de sănătate. Asociația Națională a Personalului de Asistență Medicală oferă certificarea Certified Provider Credentialing Specialist. Candidații pentru acreditări trebuie să aibă cel puțin trei ani de experiență în ultimii cinci ani într-o profesie de servicii medicale. Solicitanții cu acreditare de certificare a serviciilor medicale profesionale certificate se pot califica pentru certificare cu un an de experiență în domeniu. Solicitanții trebuie, de asemenea, să treacă un examen de creditare. Examenul de certificare testează cunoștințele candidatului cu privire la operațiunile de creditare, cerințele de conformitate și cerințele de creditare și de privilegiere.

Aptitudini

Creditorii trebuie să aibă competențe organizaționale puternice pentru a monitoriza și urmări acreditările personalului medical într-o unitate de îngrijire a sănătății. Poziția necesită, de asemenea, abilități bune de comunicare scrisă pentru a crea scrisori și e-mailuri către furnizori și administratori din cadrul organizației. Creditorii specializați trebuie să poată lucra independent, să analizeze datele și să desfășoare activități de cercetare în timpul îndeplinirii sarcinilor de serviciu.