Descrierea postului Junior Trader

Comercianții juniori lucrează, în general, pentru fondurile speculative sau firmele de brokeraj mari. Nu există cerințe educaționale pentru a deveni un comerciant junior. Comercianții de juniori ajută deseori un comerciant senior în fondul de hedging sau în firma de brokeraj. Comerciantul senior îi învață pe comerciantul de juniori specificul locului de muncă.

Educaţie

Deși nu există cerințe educaționale pentru a deveni un comerciant junior, majoritatea au grade de colegiu. Cu toate acestea, mulți comercianți juniori nu au nici o experiență financiară, să nu mai vorbim de experiența pieței de capital. Astfel, firmele de brokeraj și fondurile speculative angajează ocazional solicitanți cu ani de experiență fără studii universitare. Chiar și gradele de colegiu în domenii care nu au legătură, cum ar fi biologia sau psihologia, pot contribui la îmbunătățirea probabilității unui solicitant de a fi angajat. Cu toate acestea, solicitanții cu ani de experiență sunt, de obicei, preferați față de un solicitant cu un grad nelegat. Sunt preferate diplomele de licență în finanțe, afaceri și contabilitate.

$config[code] not found

Caracteristici

Comercianții juniori îi ajută pe principalii comercianți să execute comenzile și rutina zilnică. Comercianții juniori pot acționa ca reprezentanți ai firmei și pot explica investitorilor potențiali strategia de investiții a firmei. În plus, comercianților juniori le este adesea acordat accesul la un cont mic care să facă schimburi comerciale. Comerciantul principal monitorizează acțiunile investițiilor unui comerciant junior și poate oferi consultanță financiară sau înțelegere. În timp ce comerciantul senior este bolnav sau în vacanță, un comerciant junior poate tranzacționa în numele său. În plus, comercianții juniori pot acționa în calitate de reprezentant în cadrul întâlnirilor pentru comerciantul principal, dacă este prea ocupat să participe.

Beneficii

Comercianții juniori învață o gamă largă de strategii de tranzacționare în timpul antrenamentelor. Multe fonduri de hedging și firme de brokeraj au departamente de investiții multiple, cum ar fi o echipă de cercetare internă, o sucursală de tranzacționare cu opțiuni și o sucursală de tranzacționare de mărfuri. Opțiunile sunt contracte legale care oferă cumpărătorului contractul posibilitatea de a cumpăra sau de a vinde la un anumit preț. Mărfurile sunt bunuri de bază care pot fi interschimbabile între ele. Această experiență permite comercianților juniori să părăsească firma și să-și comercializeze pentru a-și trăi viața folosind strategiile de tranzacționare pe care le-au învățat. Fondurile de hedging și firmele de brokeraj au o perspectivă și o cercetare privind valorile mobiliare, care nu sunt disponibile publicului. Comercianții de juniori pot, de asemenea, să utilizeze aceste cunoștințe pentru a investi în titluri de valoare în timp ce continuă să lucreze pentru fondul de hedging sau firma de brokeraj. Nu există conflicte etice în ceea ce privește investirea în valori mobiliare din informațiile învățate în timpul formării, cu excepția cazului în care comerciantul junior furnizează informațiile altor persoane din afara fondului de hedging sau a societății de brokeraj.

consideraţii

Comercianții juniori lucrează extrem de mult timp. Piețele de acțiuni deschise la ora 9:30 și închise la ora 3:30, însă comercianții trebuie să sosească mai devreme pentru a se pregăti pentru ziua de tranzacționare și de obicei stau după clopotul de închidere pentru întâlniri și lucrări financiare. Pregătirea pentru ziua de tranzacționare implică crearea unei liste a stocurilor potențiale pentru tranzacționare, trimiterea prin e-mail a clienților și analizarea oricărei știri lansate de o companie în care este investită firma. În plus, comercianții juniori îndeplinesc sarcini plictisitoare, cum ar fi depunerea documentelor.

perspicacitate

Cei mai mulți comercianți juniori încep să câștige 40 000 până la 55 000 de dolari pe an. Salariul unui junior comerciant depinde de experiență. După ani de experiență, comercianții juniori pot primi bonusuri sau se ridică. Comercianții de juniori sunt adesea promovați la managerul de sucursală sau la comerciantul principal atunci când devin disponibile posturi. Multe firme promovează un comerciant junior pe baza muncii pe care au făcut-o și a interacțiunii cu clienții. Dacă un comerciant junior gestionează cu succes meserii mai mici pentru un comerciant senior și primește recenzii pozitive de la clienți, atunci uneori sunt promovați după cinci până la zece ani de muncă ca comerciant junior. Unii comercianți juniori devin comercianți de podele care reprezintă firma lor de brokeraj pe podeaua unei burse de valori. Alți comercianți juniori își părăsesc locul de muncă și încep să trăiască singuri.