Tâmplarii fac o grămadă de bani?

Dacă puteți să visezi, un dulgher poate (probabil) să-l construiască. Acești comercianți lucrează în principal cu lemn în construcția și renovarea locuințelor și a altor structuri. Această profesie ar putea fi o potrivire perfectă, dacă îți place să construiești lucruri și să lucrezi cu mâinile tale și nu vrei să urmezi o educație colegiu. Iubirea muncii este importantă: salariul mediu de dulgher este destul de modest, astfel încât învățarea acestui comerț nu duce, în mod obișnuit, la bogăție mare.

$config[code] not found

Descrierea postului

Un tâmplar lucrează cu lemn, alte materiale și unelte pentru a construi, înlocui și îmbunătăți diferite structuri. Acești profesioniști pot să citească și să urmeze planurile și să utilizeze în condiții de siguranță o gamă imensă de unelte de mână și electrice.

Unii dulgheri lucrează la proiecte de infrastructură, asistând la construirea de drumuri și poduri prin construirea de componente din lemn. Alții construiesc cadrele de interior pentru case și clădiri noi. Totuși, alții specializați în renovarea clădirilor vechi, care ar putea implica înlocuirea grinzilor de rupere cu structuri noi. Tâmplarii fac, de asemenea, lucrări de design interior și exterior pentru locuințele și clădirile existente. Sunt angajați de clienți pentru a construi dulapuri, a instala pereți interiori, a construi scări sau balustrade, a crea punți de lemn și așa mai departe.

Oamenii confundă de multe ori dulgheri cu contractori. Un antreprenor supraveghează un întreg proiect de construcție, care include supervizarea subcontractanților și gestionarea bugetelor și a permiselor. Un dulgher se concentrează, de obicei, pe anumite proiecte de construcție. El poate lucra pentru el însuși și poate consulta direct clienții cu privire la ceea ce dorește, sau poate lucra sub contractor ca parte a unui echipaj de clădiri mai mare.

Cerințe educaționale

În ceea ce privește educația formală, o diplomă de liceu sau GED este tot ceea ce este de obicei cerut de un dulgher. Unele colegii comunitare și școli profesionale oferă programe de instruire pentru dulgheri aspiranți, dar mulți oameni ajung în domeniu prin formare la locul de muncă. Uneori, o persoană tânără va începe ca asistent de dulgher și va câștiga suficientă experiență pentru a-și pierde singur după câțiva ani. Candidații se pot alătura, de asemenea, programelor de ucenicie formală, care includ atât pregătirea în clasă, cât și formarea pe teren. Un grup comercial de dulgheri poate oferi îndrumări despre cum să începeți.

Industrie

Tâmplarii sunt necesari peste tot. Aceștia lucrează ore îndelungate, dar de obicei pot lua nopți, weekend-uri și sărbători. Una dintre cele mai mari probleme pe care viitorii tâmplari ar trebui să le ia în considerare este siguranța. Acești profesioniști folosesc unelte electrice, lucrează deasupra solului și trebuie să suporte o mulțime de uzură fizică. Accidentele sunt obișnuite printre dulgheri.

Ani de experiență și salariu

Tâmplarii care lucrează pentru ei înșiși își stabilesc propriile tarife pentru completarea locurilor de muncă. Word-of-mouth-ul și abilitățile joacă roluri importante în a determina dacă dulgherii lucrează, așa că un tânăr tâmplar poate fi cu adevărat capabil să perceapă mai mult decât colegii săi experimentați, dacă el este în cerere. În companiile mari, este comun să plătești un tâmplar pe oră decât pe loc de muncă.

Salariul mediu de dulgher a fost $45,170, din mai 2017, ceea ce înseamnă că jumătate dintre dulgheri câștigau mai mult și jumătate câștigate mai puțin. Top 10% din tâmplari au câștigat mai mult de $80,350. Mediul de lucru afectează salariul mediu de dulgher. Salariul mediu a fost $49,960 pentru tâmplari care lucrează în construcții nerezidențiale și construcții $43,660 pentru cei care lucrează în construcții rezidențiale, din mai 2017.

Tendința de creștere a locurilor de muncă

Pe masura ce Baby Boomers incearca sa-si dezvolte forta de munca, multe regiuni vor experimenta un deficit de muncitori calificati. Deși Biroul de Statistică al Muncii din SUA prezice că locurile de muncă din lemn de tâmplărie vor crește cu o rată medie între 2016 și 2026, experții din industria construcțiilor spun că în următoarele decenii va exista o cerere majoră pentru muncitori, cum ar fi dulgheri.