Eveniment hostess Descrierea postului

Hostessurile pentru evenimente creează o atmosferă caldă și primitoare pentru oaspeți și participanți la eveniment. Hostessul lucrează într-o mare varietate de locații și funcții sociale, inclusiv evenimente de artă, restaurante, recepții de nuntă, eforturi de strângere de fonduri, conferințe și târguri. Ei salută și direcționează oaspeții la sosire, le furnizează informațiile de care au nevoie și răspund la celelalte întrebări cât mai bine. Alte responsabilități ale hostesslor pot include și să acționeze în calitate de purtător de cuvânt sau emcee al evenimentului, să colaboreze cu organizatorii, cu alți membri ai personalului sau cu invitați speciali - cum ar fi manageri, artiști și furnizori de catering - și să se amestece între mulțime pentru a se asigura că evenimentul este pe drumul cel bun oamenii se bucură singuri.

$config[code] not found

Profil de profil

Deoarece există atât de multe tipuri diferite de funcții sociale - totul, de la prelegeri și expoziții de artă la spectacole comerciale, lecturi de poezie sau degustări de vinuri - există multe tipuri de hostess, cu diferite responsabilități și specialități. Cu toate acestea, toți se concentrează pe a face oaspeții, participanții și participanții să se simtă bineveniți și confortabili cu putință. O primă și ultima impresie a unui eveniment de oaspeți va fi adesea interacțiunea cu gazda. Hostess trebuie să aibă încredere, o atitudine prietenoasă care îi ajută să se raporteze la toate tipurile de oameni și abilitatea de a vorbi în cunoștință de cauză despre evenimentul pe care îl găzduiesc.

Comportament

Hostess petrec cea mai mare parte a timpului lor de divertisment - sau de a se asigura că acestea sunt distrați și bucura de eveniment. Hostessing-ul este cel mai potrivit pentru femeile care se simt confortabil și se pot relaționa cu ușurință cu oameni de toate mediile. Deși se pot întâmpla uneori să fie invitați - cum ar fi atunci când aceștia vor conversa cu oamenii - hostessul se află la eveniment sau la locul de muncă și să se asigure că alții se bucură de ei înșiși. Ei trebuie să rămână lustruiți și pregătiți și să nu se comporte niciodată ca și cum ar fi invitați. Aceasta înseamnă întotdeauna să fii politicos, să nu dominați niciodată și să întrerupeți conversațiile și, bineînțeles, să nu beți niciodată în exces dacă alcoolul este servit la eveniment sau la locul de desfășurare.

Conditii de lucru

Gospodăriile de evenimente au adesea ore lungi, neregulate, inclusiv nopți târzii și weekend-uri. Lucrarea este rapidă și dificilă din punct de vedere fizic - este în picioare aproape în mod constant și se grăbește frecvent înainte și înapoi. Potrivit Biroului Statistic al Muncii din Statele Unite, hostess de eveniment care promovează produse sau târguri de comerț gazdă frecvent călătoresc. Evenimentele sunt adesea hectice și aglomerate și implică în picioare sau mers pe jos pentru perioade lungi, cu puține șanse de odihnă sau mâncare. Gospodăriile de evenimente ar trebui să aibă o formă fizică bună și să poată călători pe termen scurt, să meargă pe distanțe lungi - de multe ori în spatele locurilor mari - și să tolereze căldură și, uneori, mulțimile agitate.

Link-uri utile

Pentru a-și face treaba eficient, hostess-urile trebuie să mențină relații de lucru eficiente cu ceilalți angajați ai evenimentului, cu invitați, organizatori și alte părți implicate. La o funcție corporatistă, de exemplu, hostess poate discuta programul cu planificatorii evenimentelor pentru a asigura că activitățile merg așa cum a fost planificat - de multe ori trebuie să schimbe planurile în mișcare, pe măsură ce condițiile se schimbă. La funcțiile în care se servesc alimente, hostessul trebuie să se înțeleagă bine cu chelneri, barmani și alți membri ai personalului, inclusiv bucătari temperamentali uneori. Dacă aceste relații de lucru nu sunt amiabile, întregul eveniment poate fi mult mai dificil și mai puțin reușit decât ar trebui să fie. De asemenea, este bine ca o hostess să aibă legături externe, asemănătoare cu cele ale unui concierge, astfel încât să poată organiza cu ușurință transportul pentru oaspeți sau să le conecteze cu cazarea sau cu alte servicii pe care le pot solicita.

Educatie si antrenament

Nu există cerințe educaționale universale pentru hostess pentru evenimente, iar nivelul sau tipul de educație solicitat de angajatori variază în funcție de tipul de eveniment. De exemplu, o gazdă la o expoziție de artă ar trebui probabil să aibă cunoștințe despre artă. Toată hostessul va trebui să învețe la locul de muncă într-un anumit moment, însă multe instituții de învățământ - de la universități majore la școli profesionale - oferă diplome și certificări în materii care pot servi bine în hostess, cum ar fi managementul ospitalității, administrarea și planificarea evenimentelor. Formarea în eticheta socială și distracția la o școală finală poate fi, de asemenea, o pregătire bună. Și educația specializată va aduce beneficii celor care speră să lucreze ca hostess la anumite tipuri de evenimente, cum ar fi cele legate de artă sau modă.

Compensare

Compensarea pentru eveniment și alte tipuri de hostess poate varia foarte mult. Potrivit estimărilor Biroului Statistic al Muncii, gazdele și hostess-urile la restaurante cu servicii complete au fost în medie de 18.940 dolari anual, începând cu luna mai 2009. Biroul a raportat că hostess-urile din industria de călătorii, amuzament și recreere au înregistrat în medie 18.180 dolari și 21.140 dolari pe an. Organizatorii de evenimente din industria de publicitate și relații publice au avut o medie de 24.290 de dolari, potrivit biroului. Tipul de angajator - dacă o afacere obișnuită, cum ar fi un restaurant sau o companie promoțională - structura de management și tipurile de evenimente afectează salariile. Dincolo de salarii și salarii, există multe avantaje și beneficii pentru hostess, inclusiv accesul la evenimente și conexiuni utile și potențial lucrative.