Descrierea postului unui administrator executiv

Un administrator executiv sau un asistent executiv nu răspunde doar la telefoane și scrisori de tip. Acești membri ai personalului de sprijin trebuie să fie la fel de pregătiți în pregătirea rapoartelor, în gestionarea reuniunilor și în calitate de purtători de cuvânt pentru directorii pe care îi susțin. Titlurile alternative pentru un asistent executiv includ secretar executiv și asistent administrativ.

Administrator executiv Funcții de angajare

Competențele organizaționale excelente, un ochi pentru detalii și capacitatea de a lucra bine cu oamenii de la toate nivelurile din cadrul companiei sau al organizației sunt caracteristici esențiale ale administratorilor executivi. Obligațiile comune de muncă includ:

  • Pregătirea corespondenței: În plus față de tastarea sau editarea e-mailurilor, memo-urilor și a altor corespondențe generate de supervizori, administratorii pot scrie și e-mailuri, scrisori și rapoarte. Bune abilități de ortografie și gramatică și stăpânirea de procesare de text, de bază de date și de software de prezentare sunt necesare pentru a fi un administrator executiv.
  • Gestionarea întâlnirilor și a calendarului: Administratorii executivi gestionează calendarele directorilor, planifică întâlniri, pregătesc agende, operează sisteme audio-vizuale în timpul întâlnirilor, înregistrează minutele și se asigură că întâlnirile nu depășesc termenele. De asemenea, aceștia pot organiza propriile întâlniri, în funcție de domeniile lor de responsabilitate.
  • Pregătirea de călătorie: Administratorii programează zboruri, fac rezervări la hotel și coordonează întâlnirile în afara orașului pentru supraveghetorii lor.
  • Management de evenimente: Administratorii executivi pot fi, de asemenea, obligați să programeze evenimente, conferințe, mese festive și retrageri ale echipei executive.
  • Supravegherea angajaților: Supravegherea asistenților administrativi de nivel inferior în biroul executiv poate face parte din descrierea postului administratorului.

Cu toate că este posibil să nu găsiți abilități moi enumerate în descrierea postului de asistent executiv oficial, acestea sunt, de asemenea, esențiale pentru succes. Administratorii executivi gestionează informații sensibile și trebuie să fie luați în considerare pentru a păstra confidențialitatea. Executivii se bazează pe ele pentru a decide care apeluri sunt cu adevărat urgente și care pot aștepta. Un bun simț al umorului și capacitatea de a dezamorsa situațiile tensionate sunt active importante atunci când lucrați în suita executivă.

Cerința educației pentru administratori

Administratorii executivi trebuie să aibă o diplomă de liceu, deși unele companii pot fi preferate de un asociat sau de licență. Este posibil să trebuiască să lucrați ca secretar sau asistent administrativ timp de câțiva ani, înainte de a vă fi considerat un post de administrator executiv. Anumite abilități vă pot face un candidat mai atractiv, cum ar fi certificarea în pachete software, abilitatea de a vorbi altă limbă sau planificarea evenimentelor sau experiența de supraveghere.

Unde funcționează administratorii executivi

Administratorii executivi sunt angajați într-o multitudine de industrii, de la servicii bancare la îngrijiri medicale până la proprietăți imobiliare. Asistenții au fost o dată buni în companiile din S.U.A., dar astăzi, numai asistenții de rang înalt pot fi numiți doar directori de rang înalt. Găsirea unui loc de muncă poate fi o provocare, deoarece fiecare companie are doar un număr limitat de posturi de conducere executive disponibile.

Salariu și Outlook de locuri de muncă

Administratorii executivi câștigă un salariu mediu de 54.713 de dolari pe an, potrivit PayScale, care arată că persoanele cu venituri mari pot obține până la 78.000 dolari pe an. Salariul dvs. anual poate fi chiar mai mare dacă societatea oferă bonusuri sau împărțirea profitului. Deși Biroul de Statistică al Muncii din S.U.A. așteaptă ca cererea de secretari și asistenți administrativi să scadă cu 5% între 2016 și 2026, declinul nu poate afecta administratorii executivi, deoarece membrii managementului de nivel superior pot aștepta să își păstreze asistenții.