Salariul unui fotograf de călătorie

Fotografii care călătoresc fac fotografii pentru reviste de călătorie, ghiduri, reviste de natură, ziare și multe alte publicații. Spre deosebire de fotografii care nu călătoresc și care își desfășoară toate activitățile la nivel local, fotografii călătoriți trebuie să fie pregătiți să călătorească în colțurile îndepărtate ale pământului pentru a captura imagini atât comune, cât și extraordinare. Salariile pentru fotografi calatori sunt comparabile cu majoritatea fotografilor.

$config[code] not found

Descrierea postului

Abilitatea de a împacheta și de a pleca timp de săptămâni sau chiar de luni la un moment dat este o realitate pentru fotografii călătoriți, un factor care împiedică mulți fotografi care preferă să aibă un stil de viață mai stabil. Cu toate acestea, slujba unui fotograf care călătorește poate fi extrem de interesantă și plină de satisfacții pentru candidatul potrivit. Contribuțiile fotografilor călătoriți variază considerabil. Ei pot fi rugați să fotografieze un eveniment sportiv, un festival internațional, o zonă de dezastru, o faună sălbatică, o arhitectură și totul între ele. Orele lor sunt în mod obișnuit neregulate; acest lucru nu este cu siguranță un tipic de locuri de muncă de la nouă la cinci.

Nivel de salarizare

Fotografii care călătoresc fac salariile comparabile cu ceilalți fotografi, deși într-adevăr depind de tipul specific de fotografie pe care se concentrează și de alți factori. Potrivit Biroului Statistic al Muncii, salariul mediu median pentru fotografi a fost de 29.440 dolari, începând cu luna mai 2008. Cei 50% dintre fotografi au câștigat între 20.620 și 43.530 $. Fotografii de vârf au câștigat peste 62.430 de dolari, în timp ce cei mai mulți 10% dintre fotografi au făcut aproximativ 16.920 dolari anual.

consideraţii

Fotografii care călătoresc trebuie să țină seama de costurile de călătorie pe care le pot suporta în timpul muncii lor. În timp ce zborurile și alte cheltuieli de transport sunt adesea acoperite de editorul de reviste sau cărți care solicită fotografiile, acest lucru nu este întotdeauna cazul. Unii angajatori oferă burse zilnice fotografilor lor în timp ce lucrează; ceilalți părăsesc aceste cheltuieli până la dvs. Fotografii de călătorie trebuie, de asemenea, să achiziționeze propriul echipament, inclusiv camere de luat vederi, trepiede, filme, cazuri și software de editare a filmelor. Aceste zile având un computer personal este foarte recomandat.

Outlook de lucru

Se așteaptă ca perspectiva de muncă să rămână medie în comparație cu alte profesii. Pozițiile de top pentru reviste și ziare bine cunoscute sunt extrem de competitive și este nevoie de o mulțime de experiență. Potrivit Biroului Statistic al Muncii, ocuparea forței de muncă este de așteptat să crească cu 12 la sută între 2008 și 2018. Cei cu un grad de colegiu în fotografie se pot aștepta să găsească locuri de muncă mai ușor decât cei care nu au un grad.