Descrierea postului unui casier administrativ

Un casier administrativ funcționează într-un mediu cu amănuntul care se ocupă de îndeplinirea atribuțiilor clerice, precum și de factura totală a clienților și de colectarea plăților.

Cerințe educaționale

Deși majoritatea acestor ocupații nu necesită o educație specifică, candidații cu normă întreagă sunt preferați să aibă o diplomă de liceu sau GED.

Instruire

Aproape toate aceste ocupații sunt instruite la locul de muncă dacă au sau nu experiență anterioară, deoarece majoritatea întreprinderilor au diferite proceduri și sisteme utilizate pentru a menține vânzările cu amănuntul.

responsiblities

Sub îndrumarea unui supraveghetor sau a unui manager, aceste ocupații includ răspunsul la telefoane, programarea numirilor clienților, reconcilierea facturilor clienților și colectarea de plăți de la clienți.

Outlook de lucru

Biroul de Statistică a Muncii raportează că ocupațiile caselor vor crește cu 4% între 2008 și 2018, ceea ce este mai mic decât media tuturor ocupațiilor. Acest lucru se datorează creșterii popularității achiziționării de bunuri online, precum și creșterii continue a comercianților cu amănuntul prin utilizarea sistemelor de plată cu autoservire.

Salariu mediu

Biroul de Statistică a Muncii raportează, de asemenea, un salariu median național de 8,49 USD pe oră în mai 2008.

2016 Informații salariale pentru casieri

Casierii au câștigat un salariu mediu anual de 20.180 $ în 2016, potrivit Biroului de Statistică al Muncii din SUA. La limita inferioară, casierii au câștigat un salariu de 25 de procente de 18.450 $, adică 75% au câștigat mai mult decât această sumă. Cel de-al 75-lea salariu percentilă este de 23.570 $, adică 25% câștigă mai mult. În 2016, 3555500 de persoane au fost angajate în S.U.A. ca casieri.