Descrierea postului de analist al personalului

Personalul analiștilor lucrează pentru a se asigura că companiile lor se desfășoară fără probleme și eficient, prin pregătirea și administrarea bugetelor agențiilor și prin efectuarea de cercetări și studii economice. Aceștia pregătesc, de asemenea, studii procedurale, operaționale și administrative și analize ale organizării și operațiunilor companiei și pot supraveghea și instrui personal nou.

Responsabilitatile locului de munca

Potrivit posturilor Boeing, analiștii personalului supraveghează angajații care intră și pleacă, se adresează activităților administrative ale departamentului, colectează și urmăresc datele despre performanță și lucrează pentru a menține moralul angajaților prin evenimentele și activitățile companiei. Aceste sarcini zilnice tipice profesionistilor pot include:

  • Menținerea foilor de calcul pentru ocuparea forței de muncă.
  • Dezvoltă, coordonează și evaluează structurile de întâlnire și informare.
  • Piesele companiei au nevoie de buget, forță de muncă, instruire și echipament și facilități.
  • Oferă materiale informative și tehnice clienților, partenerilor, furnizorilor și angajaților în funcție de cunoștințele lor privind reglementările, politicile, procedurile și cele mai bune practici.
  • Pregătiți, revizuiți, editați și publicați materiale și documente.
  • Oferiți suport tehnic pentru conferințe video și telefonice.
  • Coordonați rambursările de călătorie și de cheltuieli.

Personalul analiștii își desfășoară o mare parte din munca lor pe computere, astfel încât candidații să se simtă confortabil în lucrul cu tehnologia calculatoarelor și într-un cadru de birou.

Abilități și cerințe educaționale

Analiștii de personal la nivel de personal dețin, de obicei, o diplomă de licență într-un subiect cum ar fi afaceri, management, economie, științe politice, marketing, contabilitate, psihologie, finanțe, engleză sau informatică. Unii angajatori preferă candidați cu diploma de master - fie un MBA (master de administrare a afacerilor), fie un master în unul din următoarele domenii de studiu:

  • Economie.
  • Finanţa.
  • Contabilitate.
  • Afaceri sau administrație publică.
  • Managementul resurselor umane.
  • Știința managementului.
  • Cercetări operaționale.
  • Comportament organizational.
  • Psihologie industrială.
  • Statistici.
  • Administrare de personal.
  • Relațiile de muncă.
  • Psihologie.
  • Sociologie.
  • Dezvoltarea Resurselor Umane.
  • Stiinte Politice.
  • Studii urbane.

Candidații cu cel puțin trei ani de experiență anterioară în domeniul consultanței în management se pot califica, de asemenea, pentru a obține desemnarea consultantului de management certificat (CMC). Desemnarea CMC cere candidaților să treacă o evaluare națională, demonstrând înțelegerea în nouă domenii de competență. Procesul de certificare este riguros, dar poate ajuta solicitanții analistului să se evidențieze de la colegii lor. Contextul de lucru tipic pentru candidații CMC include experiență în management, resurse umane sau tehnologia informației.

Personalul analiștilor potențiali ar trebui, de asemenea, să-și îmbunătățească abilitățile în următoarele domenii:

  • Gandire analitica.
  • Comunicare verbală și scrisă.
  • Relatii interpersonale.
  • Rezolvare a problemelor.
  • De gestionare a timpului.
  • Organizarea și multitaskingul.
  • Abilitatea de a lucra bine în mediile de echipă.

Angajatorii preferă adesea candidații cu competență în Microsoft Office, inclusiv abilitățile Excel avansate.

Potențial de câștig

Potrivit PayScale, analiștii de personal câștigă un salariu mediu anual de 64.000 de dolari, care se încadrează până la 27.05 dolari pe oră. Profesioniștii din cele mai mici zece la sută din cei care plătesc venituri aduc acasă aproximativ 43.000 de dolari în fiecare an, în timp ce cei din percentila 90 pot câștiga până la 103.000 dolari anual. Boeing locuri de muncă, în special, plătește analiștilor personalului său un salariu mediu de 64.054 dolari în fiecare an.

Analiștii de personal de la zero la cinci ani pot aștepta un salariu anual de aproximativ 53.000 de dolari.Profesionistii de cariera de la mijlocul carierei, cu o experienta de cinci pana la 10 ani sub centura lor, castiga un salariu mediu anual de aproximativ 68.000 de dolari. Analiștii cu experiență cu experiență între 10 și 20 de ani câștigă aproximativ 82.000 de dolari pe an. Angajații din carieră târzie, care au lucrat ca analiști de personal de 20 de ani sau mai mult, ar trebui să câștige un salariu anual de aproximativ 86.000 de dolari.