Descrierea postului pentru strategii de afaceri

Strategii de afaceri își mențin companiile pe drumul cel bun. Acestea determină obiectivele pentru organizarea lor și pregătesc strategii pentru a se asigura că compania lor îndeplinește aceste obiective. Această lucrare implică analiza practicilor și strategiilor existente pentru a identifica domeniile care trebuie îmbunătățite și dezvoltarea de metode inovatoare care să contribuie la stabilirea și atingerea obiectivelor companiei. Strategii de afaceri se pot concentra pe o anumită zonă, cum ar fi dezvoltarea produsului sau marketingul sau obiective specifice, cum ar fi extinderea surselor de venit pentru organizația lor.

$config[code] not found

Sarcinile de serviciu

Acești profesioniști lucrează deseori pentru a pregăti documentația referitoare la obiectivele companiei, pentru a ajuta la comunicarea acestor obiective în întreaga organizație și pentru a menține aceste obiective organizate. Strategii de afaceri elaborează și documentează planurile de atingere a obiectivelor pe care le stabilesc și oferă instrucțiuni și motivații personalului în implementarea noilor strategii și proiecte. O listă de activități de dezvoltare a afacerilor ar putea include, de asemenea, raportarea către personalul de conducere și prezentarea unor investitori corporativi.

Strategii de afaceri deseori lucrează ca angajați contractuali, adică lucrează pentru ei înșiși. Unii pot lucra și cu servicii de consultanță - în orice caz, puține strategii de afaceri sunt angajate cu normă întreagă de către companiile individuale. Angajarea independentă presupune strategii pentru a construi și a menține o bază de clienți, deși permite, de asemenea, o mai mare autonomie și un program mai flexibil. Potențialii strategi de afaceri ar trebui să se aștepte să lucreze în birouri, împărțind timpul între biroul de acasă sau biroul de consultanță și locațiile de afaceri ale clienților.

Educație și cerințe de îndemânare

Acești profesioniști trebuie să comunice în mod clar și eficient cu personalul din diverse companii pentru a pune în aplicare planurile și pentru a-și atinge obiectivele. Acest lucru necesită abilități de leadership și motivație. Strategii de afaceri trebuie, de asemenea, să se simtă confortabil interacționând cu managerii și investitorii. Cei mai buni candidați la strategia de afaceri posedă următoarele seturi de competențe:

  • Abilități de comunicare.
  • Competențe informatice.
  • PowerPoint și competența Microsoft Word.
  • Capacitatea de lider.
  • Abilități interpersonale.
  • Organizare.
  • Abilitati analitice.
  • Rezolvare a problemelor.
  • Abilități de vorbire publică.

Majoritatea angajatorilor solicită solicitanților de strategii de afaceri să dețină cel puțin o diplomă de licență, de preferință în afaceri, management sau o disciplină conexă. Unele companii ar putea prefera candidații cu master în administrarea afacerilor (MBA).

Experiență și cerințe de certificare

Programele de licență în afaceri îi învață pe elevi să utilizeze terminologia de afaceri pentru a comunica și utiliza tehnologia pentru a analiza sistemele informatice. De afaceri majore adesea ia cursuri în comunicare de afaceri, de gestionare a operațiunilor, statistici pentru probleme de strategie și de analiză de calculator. Studenții MBA, pe de altă parte, dobândesc expertiză analitică și competență în managementul afacerilor, planificând o creștere pe termen lung și rezolvarea problemelor.

De obicei, strategii de afaceri de succes au câțiva ani de experiență profesională prealabilă în afaceri și consultanță, de preferință în domeniul în care își propun să ofere servicii de consultanță, cum ar fi asistența medicală sau tehnologia informației. Unii profesioniști ar putea, de asemenea, să obțină certificarea prin intermediul Institutului de Consultanți de Management din S.U.A. Angajatorii rareori solicită candidații să dețină certificarea, dar unii preferă acest lucru, iar desemnarea poate stabili anumiți solicitanți de locuri de muncă în afară de restul.

Potențial de câștig

Strategii de dezvoltare a afacerilor se bucură de un salariu anual mediu $71,000, conform PayScale. Acest lucru se încadrează la un salariu orar de aproximativ $19.50. Strategii cu o înaltă rată a câștigului salarial în cadrul percentilei 90 a scării salariale pot ajunge până la $124,000 pe an, în timp ce cei din cel mai mic 10c percentilă câștigă $40,000 anual.