Descrierea postului de asociat al operațiunilor

Operațiunile asociate se ocupă de îndatoririle clerice și de birou pentru directorul executiv al unei companii, fie că este vorba de director executiv (CEO), de directorul de operațiuni (COO) sau de președintele companiei. Cu alte cuvinte, operațiunile asociază munca pentru persoanele care iau majoritatea deciziilor importante pentru afacerile lor; prin urmare, asociații dețin și locuri de muncă importante.

Elementele de bază

Operațiile asociază apelurile telefonice către superiori și primesc mesaje de la clienți importanți. Ei planifică numiri, scriu scrisorile șefului lor și urmăresc informații importante cu privire la angajați și clienți, de obicei prin intermediul computerului. S-ar putea să reamintească șefului operațiunilor agenda sa zilnică, să ia întâlniri, să răspundă la e-mailuri și să se ocupe de corespondența obișnuită. De asemenea, aceștia pot asista la facturare, colectare și salarizare.

$config[code] not found

Aptitudini

Mai mult decât atât, asociații de operațiuni trebuie să înțeleagă misiunea companiei lor și să poată urma instrucțiunile; astfel, ei trebuie să posede abilități puternice de ascultare. De asemenea, trebuie să fie comunicatori puternici, deoarece acestea sunt adesea legătura dintre superiorii lor și oamenii care încearcă să îi contacteze. De asemenea, ar trebui să fie profesioniști, motivați, organizați, amabili și fiabili. De asemenea, aceștia trebuie să aibă cunoștințe informatice și au îndeplinit abilitățile de scriere.

fundal

Atunci când angajează un asociat de operațiuni, majoritatea directorilor de top îi favorizează pe candidații cu experiență într-un cadru administrativ. Majoritatea pot fi angajați cu o istorie solidă de muncă și referințe puternice, deoarece vor învăța la locul de muncă cu o pregătire limitată. Cu toate acestea, toți trebuie să aibă cel puțin o diplomă de liceu. Unii au, de asemenea, un certificat sau o diplomă de asociat în studii de birou legate de tastatură, gramatică, matematică sau de afaceri.

Perspective

Aproape 1,6 milioane de lucrători au fost angajați în funcția de secretari executivi în mai 2008, potrivit Biroului Statistic al Muncii al SUA, iar oportunitățile pentru acestea ar trebui să continue să crească. Locurile de muncă pentru secretarii executivi se preconizează să crească cu 13% până în 2018, potrivit BLS. Aceste perspective sunt susceptibile de a rămâne pe o perioadă de timp stabilă, deoarece directorii de top au întotdeauna nevoie de cineva care să se ocupe de aceste sarcini, economisind astfel timp prețios.

Salariu

Secretarii executivi au câștigat mai mult de 31.500 de dolari, până la mai mult de 50.000 de dolari pe an începând cu luna mai 2010, potrivit PayScale.com. Suma exactă depinde de companie și durata de timp cu același supraveghetor.