Descrierea postului de administrator financiar

Un administrator financiar are responsabilitatea pentru operațiunile financiare ale unei companii. În mediul de afaceri, administratorii organizează procese, persoane și alte resurse pentru a-și atinge obiectivele. În finanțe, administratorii se concentrează asupra activităților fiscale ale companiei, inclusiv a contabilității, a gestionării bugetului și a rapoartelor financiare. Titlurile de pozitie variaza de la companie la companie; acestea sunt adesea denumite manageri de finanțe sau manageri financiari.

$config[code] not found

Responsabilități generale

Un administrator financiar supraveghează operațiunile financiare zilnice și planificarea financiară pe termen lung. Activitatea presupune dezvoltarea proceselor, rapoartelor și liniilor directoare necesare pentru a construi și menține sănătatea financiară a locului de muncă și coordonarea personalului departamentului financiar. Profesioniștii din acest rol asigură, de asemenea, că rapoartele financiare ale companiei respectă cerințele legale și de reglementare, cum ar fi cele definite în cadrul Legii Sarbanes-Oxley, pentru a proteja compania de pretențiile de fraudă.

Obligații specifice

Un administrator financiar dezvoltă și monitorizează bugetele și pregătește sau dirijează întocmirea situațiilor veniturilor, bilanțurilor, rezumatelor financiare și previziunilor. Sarcinile de administrare includ supravegherea funcțiilor și a membrilor personalului în conturile plătibile și conturile de încasat. Acest administrator ar trebui să monitorizeze, de asemenea, tendințele pieței și să aibă capacitatea de a oferi oamenilor de afaceri consultanță financiară solidă cu privire la posibilitățile de a maximiza profiturile.

Atribute și abilități

Administratorii financiari de succes sunt profesioniști foarte bine organizați și orientați spre detalii, cu abilități puternice de analiză, comunicare și matematică. Acești administratori trebuie să înțeleagă cerințele legale și de reglementare referitoare la finanțarea afacerilor la nivel local, de stat și federal și să cunoască tehnicile de audit pentru a vă asigura că operațiunile financiare ale companiei rămân conforme. Competențele de calculator pentru această poziție includ foi de calcul, prezentare, procesare de text și software de raportare.

Cerințe educaționale și Outlook

Unele companii angajează administratori financiari cu diplome de licență în afaceri, finanțe sau economie, dar gradul de master este adesea preferabil. O cunoaștere aprofundată a principiilor și practicilor contabile, precum și capacitatea de a efectua analize financiare aprofundate sunt necesare. Biroul american al statisticilor muncii a raportat salariul mediu anual pentru administratorii financiari de la 109 740 dolari în 2012. Creșterea estimată a locurilor de muncă până în 2022 este de 9 la sută.

2016 Informații salariale pentru managerii financiari

Managerii financiari au obținut un salariu mediu anual de 121.750 dolari în 2016, potrivit Biroului de Statistică al Muncii din SUA. Pe segmentul scăzut, managerii financiari au câștigat un salariu de 25 de percentile de 87.530 dolari, adică 75% au câștigat mai mult decât această sumă. Cel de-al 75-lea salariu percentilă este de 168.790 dolari, adică 25% câștigă mai mult. În 2016, 580400 de persoane au fost angajate în S.U.A. ca manageri financiari.