Accounts Payable Analist Descrierea postului

Un analist plătibil și analizează facturile și cheltuielile unei organizații, asigurându-se că acestea sunt pentru bunuri sau servicii efectiv contractate și primite. Scopul este de a preveni utilizarea neautorizată a fondurilor companiei. Ca și cele mai multe locuri de muncă administrative legate de finanțe, un analist AP trebuie să fie orientat spre detalii și capabil să îndeplinească în mod obișnuit sarcini repetitive cu un grad înalt de precizie.

$config[code] not found

Formare și experiență

Deși multe organizații angajează analiști AP cu o diplomă de liceu, unii preferă candidații cu diplomă de licență. Un analist AP nu este, în general, o poziție la nivel de intrare; majoritatea angajatorilor preferă ca candidații pentru această funcție să aibă experiență anterioară într-un departament financiar, de audit sau de contabilitate. În timp ce există formare la locul de muncă, aceasta se referă, în general, în mod specific la standardele, cerințele și procedurile organizației. În plus, în timp ce analiștii AP nu sunt contabili, se așteaptă să aibă o înțelegere de bază a principiilor contabilității și a politicilor, procedurilor și reglementărilor federale și de stat relevante.

Sarcinile de serviciu

Un analist AP analizează facturile, conturile de cheltuieli, voucherele și solicitările de verificare pentru a se asigura că acestea sunt conforme cu liniile directoare ale companiei. De exemplu, dacă o factură este pentru bunurile pe care compania le-a achiziționat, el se asigură că societatea a comandat efectiv bunurile și a primit transportul în stare bună și că toate cantitățile și prețurile sunt corecte. El intră într-un sistem contabil pentru plată și poate efectua alte sarcini ale departamentului financiar, cum ar fi comunicarea cu furnizorii.

Mediu de lucru și compensare

AP analiștii lucrează, în general, la o săptămână de lucru tradițională de 40 de ore în timpul orelor normale de lucru într-un mediu de birou, dar aproximativ 25% lucrează cu jumătate de normă. Pot fi necesare ocazional ore suplimentare pentru a respecta termenele limită. Deși sunt adesea plătiți pe bază de salarizare, obligațiile de serviciu ale analiștilor AP nu le califică pentru scutirea de legile privind salariile și orele, ceea ce înseamnă că aceștia au dreptul la plata orelor suplimentare atunci când lucrează ore suplimentare. Potrivit Departamentului forței de muncă al Biroului de Statistică a Muncii, salariul mediu pe oră pentru funcționarii de contabilitate și de audit, clasificarea largă care acoperă analiști AP a fost de 17,91 dolari sau 37 250 dolari anual în 2013. Salariul mediu a fost de 16,91 dolari pe oră, pe an.

Outlook de lucru

Departamentul Muncii precizează că locurile de muncă pentru toate tipurile de grefieri contabili vor crește cu aproximativ 11% în perioada 2012-2022, în paralel cu creșterea locurilor de muncă. Cu o experiență de câțiva ani, analiștii AP pot trece în poziții de responsabilitate mai mare sau pot deveni contabili, contabili sau auditori. Un grad de colegiu, cursuri la nivel de colegiu sau alte formări profesionale pot spori perspectivele unui analist AP atunci când se aplică la astfel de posturi.

2016 Informații salariale pentru contabili, contabili și auditori

Agenții de contabilitate, contabilitate și audit au câștigat un salariu mediu anual de 38.390 dolari în 2016, potrivit Biroului Statistic al Muncii din SUA. La limita inferioară, funcționarii de contabilitate, contabilitate și audit au câștigat un salariu de 25 de percentile de 30.640 dolari, adică 75% au câștigat mai mult decât această sumă. Cel de-al 75-lea salariu percentilă este de 48.440 $, adică 25% câștigă mai mult. În 2016, 1.730.500 de persoane au fost angajate în S.U.A. ca funcționari de contabilitate, contabilitate și audit.