Descrierea postului unui editor asociat

Un editor asociat este o persoană care gestionează majoritatea responsabilităților pentru o publicație. Editorii asociați lucrează într-o gamă largă de industrii, de la ziare la site-uri web până la reviste de consum și de comerț. Ocazional, editorii asociați se specializează într-un domeniu, cum ar fi editorial, publicitate sau circulație. De cele mai multe ori, trebuie să fie bine cunoscuți în toate aspectele publicației.

$config[code] not found

Elementele de bază

Editorii asociați răspund de obicei numai editorului. Editorii asociați sunt responsabili de managerii diferitelor departamente și de personalul acestora. Ei urmăresc cu atenție productivitatea și moralul angajaților și linia de jos a companiei. Unii editori asociați joacă un rol direct, îndeplinesc îndatoririle de editare și asigură că publicația atinge publicul țintă. Ocazional, aceștia conduc întâlniri pentru a informa angajații cu privire la starea publicației, clarificând misiunea și stabilind obiective.

trasaturi

Un editor asociat trebuie să posede abilități puternice de comunicare scrisă și verbală. El trebuie să se simtă confortabil delegând și să fie bine-versat în toate domeniile de publicare. El ar trebui să fie motivat, organizat, un rezolvator de problemă capabil și un om de afaceri adept. De asemenea, are nevoie de o înțelegere aprofundată a finanțelor, precum și de conținutul tipărit în publicație. Mulți editori asociați trebuie să fie autorități în domeniu pe care le acoperă publicarea.

fundal

Editorii asociați nu trebuie să îndeplinească cerințele stabilite. Majoritatea publicațiilor caută candidați care au avut succes în conducerea unui alt departament sau au fost redactori, directori de vânzări de publicitate sau director de circulație al unei alte publicații. Alții caută editorii asociați aspiranți cu acest tip de experiență, alături de un colegiu, cu accent pe cursurile de afaceri, administrație, comunicații și finanțe.

Perspective

Locurile de muncă pentru editorii asociați sunt de așteptat să scadă - sau, în cel mai bun caz, să se schimbe - din 2008 până în 2018, potrivit Biroului Statistic al Muncii din S.U.A. BLS proiectează o scădere cu 19% a locurilor de muncă legate de industria editorială, deși nu sunt furnizate date specifice editorilor asociați. BLS a menționat eficiența producției, veniturile din ziare și tendința de a utiliza lucrătorii independenți ca fiind unul dintre motivele scăderii ocupării forței de muncă în industria editorială.

câștig

Editorii asociați au câștigat un salariu de 37.000 de dolari, până la peste 122.000 de dolari pe an, în februarie 2010, potrivit PayScale.com. O mare parte din aceste câștiguri au fost determinate de experiența și industria asociatului asociatului în care a fost angajat.