Prelucrarea poștală Descrierea postului de funcționar

Operatorii de procesare a corespondenței lucrează de obicei ca angajați ai serviciului de asistență poștală (PSE) pentru Serviciul Postal US (USPS). Profesioniștii din aceste funcții sortează și pregătesc corespondența pentru a fi distribuite de un operator de corespondență.De asemenea, aceștia pot ajuta la încărcarea vehiculelor de carieră prin poștă, la descărcarea vehiculelor la sfârșitul schimbării și la depunerea corespondenței care nu a putut fi livrată.

Sarcinile de serviciu

Activitățile grefierului de prelucrare a corespondenței includ sortarea și pregătirea corespondenței pentru distribuire și scrisorile de sortare manuală. USPS PSEs se pot aștepta să întâlnească următoarele sarcini în activitățile lor zilnice:

$config[code] not found
  • Pregătirea e-mailurilor pentru încărcarea în camioane.
  • Încărcarea camioanelor poștale și asigurarea ambalării coletelor în ordinea traseului de livrare.
  • Mașini de încărcare și de exploatare pentru prelucrarea, sortarea și anularea poștei.
  • Sortarea și organizarea corespondenței care urmează să fie livrată.
  • Descărcarea camioanelor poștale după ce își termină rutele.
  • Mașini de reparare.
  • Bundle, etichetă și poștă de rută în funcție de destinațiile lor și în funcție de termenele și procedurile stabilite.
  • Cititoare de caractere optice de operare, cum ar fi echipamente de scanare, adrese și mimeografe.
  • Asistență pentru clienți.
  • Fixarea ambalajelor care au fost rupte sau deteriorate în alt mod.
  • Verificați adresele elementelor pentru a vă asigura că acestea sunt lizibile și corecte.
  • Plasarea e-mailurilor pe transportoare care urmează să fie sacrificate și sortate.
  • Cântărirea parcelelor pentru a determina ce costuri poștale.
  • Stivuitoare și trenuri de operare pentru deplasarea cutiilor mari și a articolelor de poștă electronică.

Colaboratorii de procesare a corespondenței sunt responsabili pentru a învăța tot ce trebuie să știe despre procesul complex de sortare a corespondenței. Acest proces determină dacă pachetele ajung la destinațiile lor într-o manieră exactă și în timp util și depinde în mare măsură de faptul dacă funcționarii de procesare a corespondenței au separat și organizat în mod corespunzător corespondența. Acești profesioniști trebuie să lucreze, de asemenea, pentru a-și păstra aria de afaceri pe deplin stocată cu proviziile necesare, pentru a oferi servicii clienților și pentru a învăța și a respecta procedurile de siguranță pentru a menține locul de muncă fără leziuni și accidente.

Cerințe PSE

Posturile USPS PSE solicită, în general, ca candidații să dețină diploma de liceu sau un echivalent educațional. Candidații trebuie, de obicei, să ia și să treacă un examen pentru a-și demonstra cunoștințele despre procedurile postale. Acest examen asigură că fiecare angajat este la curent cu cunoștințele necesare pentru o postură de grefier al procesării poștei.

  • Colaboratorii postului de procesare a postului trebuie să îndeplinească următoarele cerințe pentru a se califica pentru o funcție PSE:
  • 18 ani în momentul numirii sau 16 cu diplomă de liceu.
  • Cetățean al SUA, rezident permanent sau cetățean al unui teritoriu din S.U.A.
  • Furnizați o istorie a locurilor de muncă recente.
  • Abilitatea de a trece un screening de droguri, de evaluare medicală și de verificare a situației criminale.
  • Aveți un permis de conducere în condiții de siguranță, dacă este cazul.

Practicanții de procesare a corespondenței trebuie să posede abilități excelente de organizare și de servicii pentru clienți.

Potențial de câștig

Operatorii de procesare a corespondenței care lucrează pentru USPS câștigă un salariu mediu anual de 42.000 de dolari, ceea ce se reduce la 15.97 dolari pe oră. Cei aflați în cele mai mici 10% din câștigul salarial primesc aproximativ 31.000 de dolari pe an, în timp ce profesioniștii din percentila 90 câștigă până la 59.000 $ în fiecare an. Lucrătorii de procesare a corespondenței la nivel de intrare se pot aștepta să facă puțin peste 35.000 de dolari pe an, în timp ce angajații cu carieră târzie, cu o experiență de peste 20 de ani, câștigă puțin sub 55.000 de dolari anual. Angajații de la jumătatea carierei cu o experiență de cinci până la 10 ani câștigă o compensație medie anuală de 39.000 de dolari, conform PayScale.