Poziție Descrierea vicepreședintelui fuziunilor și achizițiilor

Fuziunile și achizițiile sunt practici comune de afaceri menite să crească cota de piață și să îmbunătățească câștigul acționarilor. Atunci când este tratată ineficient, procesul poate duce la mai multe probleme decât la beneficii. Un vicepreședinte al fuziunilor și achizițiilor joacă un rol esențial în conducerea procesului de fuziuni și achiziții, prin stabilirea unor strategii solide și prin maximizarea rentabilității investițiilor.

responsabilităţi

Acest VP conduce un proces de diligență înainte de semnarea contractelor pentru a valida că există o potrivire strategică între companiile implicate. Această etapă de planificare include evaluări ale riscurilor și evaluări de afaceri și tehnologice. După ce se iau decizii de continuare a activității de fuziuni și achiziții, VP conduce procesul de structurare a tranzacțiilor care vizează operațiile de transformare, integrare și post-fuziune. Membrii cheie ai echipei acestui lider includ colegii din tehnologia informației, resursele umane și finanțele, pentru a permite tranzițiile comerciale ușoare.

$config[code] not found

Calitati de lider

Diplomația, persuasivitatea și calitățile de conducere transformatoare permit unui VP al fuziunilor și achizițiilor să asigure așteptările acționarilor ROI după finalizarea procesului. Acest VP trebuie să aibă, de asemenea, aptitudini de prezentare, comunicare și negociere excepționale. Abilitățile organizaționale și de gestionare a timpului sunt așteptate în rândul membrilor echipei de conducere ale oricărei companii, împreună cu manipularea etică și eficientă a informațiilor sensibile, confidențiale și de proprietate.

M & A Experiență

Candidatul de succes pentru această poziție a determinat planificarea analizelor și planificarea proiectelor specifice evenimentelor M & A, inclusiv alocarea resurselor responsabile pentru dezvoltarea afacerilor și modelarea financiară. Acest VP este bine echipat pentru a recunoaște și expune riscurile asociate fiecărei activități de proiect, împreună cu impactul potențial pe care îl are fiecare risc pe un nivel al operațiunilor financiare și de afaceri.

calificări

În mod ideal, un VP al fuziunilor și achizițiilor ar trebui să aibă cel puțin 10 ani de experiență de leadership, combinat atât cu un masterat de administrare a afacerilor, cât și cu o diplomă de licență în afaceri, contabilitate sau finanțe. Un fond financiar puternic este o necesitate și ar putea fi preferată candidații care dețin acreditări în calitate de contabili publici autorizați. Companiile de închiriere ar putea, de asemenea, să caute formare și experiență în managementul de proiect.