Salariul unui terapeut neuromuscular

Masajul de terapie este practica de a folosi masaj pentru a atenua tensiunea în mușchii țesutului moale al corpului. Terapeuții de masaj lucrează în industria medicală și se specializează în numeroase tipuri de masaj, inclusiv suedeză, acupressură, masaj sportiv și masaj neuromuscular. Terapii cu masaj neuromuscular se concentrează asupra pacienților care au probleme cu sistemele lor musculare și scheletice. Aceste tipuri de terapeuți câștigă, în general, un salariu mediu anual de 39.770 dolari.

$config[code] not found

Salariu

Conform datelor publicate în 2010 de Biroul de Statistică al Muncii din SUA sau BLS, salariul mediu anual național pentru un terapeut de masaj, cum ar fi un terapeut neuromuscular, a fost de 39.770 dolari SUA. Acești indivizi au câștigat un salariu mediu pe oră de 19 USD. Terapeuții terapeutici terapeuți din cadrul celui de-al 10-lea percentil pentru această profesie au câștigat un salariu de 17.970 de dolari sau un salariu orar de 8 USD. Terapeuții terapeutici terapeuți din topul a 25-a percentilă pentru această profesie au câștigat un salariu de 51.410 $ sau un salariu orar de 24 USD.

Industrie

Serviciile de îngrijire personală, birourile altor practicieni în domeniul sănătății, cazarea călătorilor, alte centre de divertisment și de recreere și medicii sunt industriile cu cel mai înalt nivel de ocupare a forței de muncă în această ocupație. Industriile de plată de vârf pentru această ocupație sunt birourile medicilor, cabinete stomatologice și instituții de îngrijire medicală, care au plătit cu un salariu mediu anual între 51.200 și 55.020 $.

Alaska, Delaware și Washington DC, sunt cele mai de plată pentru această ocupație. Terapeuții terapeuți terapeuți care lucrează în Alaska și Delaware au câștigat un salariu anual între 57.830 și 86.250 de dolari. Terapii terapeuți terapeuți trăind în Washington D.C. au câștigat un salariu anual de 54.770 de dolari.

perspectivă

Conform datelor previzionate publicate de BLS, angajarea terapeuților de masaj se așteaptă să crească cu 19% din 2008 până în 2018, ceea ce este mai rapid decât media națională pentru toate celelalte ocupații. Biroul atribuie această creștere creșterii continue a cererii de servicii de masaj, care rezultă din popularitatea continuă a spa-urilor, francizelor pentru centre de masaj și centre de fitness.

Descrierea postului și cerințele

Terapia neuromusculară este o formă specializată de terapie manuală efectuată de un terapeut neuromuscular. Aceste tipuri de terapeuți au o educație în fiziologia sistemului nervos și efectul său asupra sistemelor musculare și scheletice și au adesea medii puternice în kinesiologie și biomecanică. Terapia neuromusculară mărește alimentarea cu sânge a țesuturilor moi, ameliorează compresia nervilor sau entraparea și restabilește dezechilibrele sistemului muscular.

Majoritatea statelor au legi care reglementează terapeuții de masaj. Cele mai multe state necesită practicarea terapeuților de masaj pentru a finaliza o formă de educație formală. Terapeuții trebuie să obțină apoi o licență după absolvirea unui program de antrenament pentru terapia masajului. În plus, terapeuții de masaj trebuie, de asemenea, să finalizeze fie examenul național de certificare pentru masaj și caroserie terapeutică, fie NCETMB sau examenul de acordare a licențelor de masaj și caroserie sau MBLEx. În 2009, Alaska, Idaho, Kansas, Minnesota, Montana, Oklahoma, Vermont și Wyoming au fost singurele state fără cerințe de licențiere pentru persoanele care lucrează în acest domeniu.