Descrierea postului de director executiv al unui adăpost fără adăpost

Directorul executiv al unui adăpost fără adăpost este, de asemenea, considerat director executiv (CEO). CEO-ul este cel mai înalt angajat al adăpostului și raportează cu privire la progresul, obiectivele și finanțele sale unui consiliu de administrație. Un adăpost fără adăpost este o reședință temporară pentru persoanele fără adăpost și este, de obicei, deschis pentru oricine, indiferent de motiv. Cu toate acestea, unele adăposturi limitează clientela după sex sau vârstă. Unele adăposturi sunt doar pentru dormit. Rezidenții stau în altă parte în timpul zilei și se întorc doar la somn. Alte adăposturi oferă mese și permit locuitorilor să rămână toată ziua și noaptea, cu excepția cazului în care aceștia părăsesc locul de muncă sau școala.

$config[code] not found

Responsabilități primare

Directorul executiv asigură faptul că organizația este pe cale să-și îndeplinească obiectivele misiunii și informează consiliul de administrație cu privire la condiția adăpostului și la factorii care afectează statutul său. Directorul executiv stabilește un rol de conducere intern și extern, asigurând reprezentarea intereselor organizației. CEO-ul creează strategia pe termen lung pentru adăpost pentru a-și atinge obiectivele și pentru a-și îndeplini misiunea, care include monitorizarea bugetului. Un director executiv se ocupă de documentele și documentele oficiale și asigură că organizația respectă legile federale, de stat și locale. Directorul ar trebui să țină la curent cu noile tendințe și informații din industrie și să supravegheze recrutarea altor angajați și voluntari.

calităţi

Un director executiv ideal este energic, dedicat scopurilor organizației fără adăpost și capabil să comunice și să implementeze idei. CEO-ul trebuie să fie un rezolvator de probleme care să lucreze atât cu angajații, cât și cu voluntarii. Competențele manageriale puternice sunt o necesitate, iar directorul executiv are nevoie de abilitățile de a motiva și educa. Un candidat ideal dezvoltă și implementează obiective și sisteme și prioritizează sarcinile. Această poziție este pentru cineva care este proactiv și se poate ocupa de mai multe responsabilități simultan.

Mediu de lucru

Multe adăposturi fără adăpost sunt situate în cartierele urbane cu populații mari. Directorul executiv lucrează de obicei într-un birou din interiorul adăpostului și interacționează zilnic cu locuitorii. În interiorul adăpostului va exista o varietate de persoane în orice moment. Unii dintre acești oaspeți au fost instituționalizați anterior sau trăiesc pe străzi timp de mulți ani. Unii locuitori sunt acolo pentru perioade lungi de timp, iar alții se opresc pentru o masă sau câteva nopți. Mulți oameni folosesc adăposturi ca locuințe temporare în timp ce încearcă să devină autosuficienți.

Educaţie

Cele mai multe organizații necesită cel puțin cinci ani de experiență și un record de realizare a activităților nonprofit și de strângere de fonduri ale directorilor executivi. Este necesară o diplomă de licență și un grad de master preferat. Studiile în finanțe, contabilitate, asistență socială și afaceri sunt evaluate.

Salariu

Potrivit cercetării de la charitynavigator.org, începând cu 2009, salariul mediu anual pentru un CEO al unei organizații nonprofit a fost de aproximativ 160.000 de dolari. Acest salariu depinde de mărimea organizației, de locația acesteia și de educația și experiența pe care directorul executiv le aduce la locul de muncă.