Descrierea postului pentru un manager de servicii pentru clienți Walmart

Walmart are peste 200 de milioane de clienți pe săptămână, la aproape 8.500 de magazine de vânzare cu amănuntul în 15 țări, începând cu 2010. Wal-mart are aproape 2.1 milioane de angajați în Statele Unite. Succesul corporației vine dintr-un model simplu de afaceri; salvați banii oamenilor pentru a trăi mai bine, care a început cu fondatorul său, Sam Walton.

Prezentare generală Walmart

Walton a deschis primul magazin Walmart din Rogers, Arkansas, în 1962. Gary Gereffi, profesor de sociologie la Universitatea Duke, explică că "modelul de afaceri al Walmart este o sabie cu două tăișuri; este cea mai eficientă companie din istoria Americii, dar în mod negativ modelul a cerut ca locurile de muncă americane să se deplaseze de pe teritoriul american. "Walmart operează sub 55 de bannere diferite și sa clasat pe primul loc printre comercianții cu amănuntul în sondajul revistei Fortune drept Compania cea mai admirată din 2010. Pentru anul fiscal 2010, Walmart a raportat vânzări de 405 miliarde de dolari.

$config[code] not found

Descrierea postului

Un manager de servicii pentru clienți Walmart trebuie să aibă o cunoaștere aprofundată a magazinelor și produselor Walmart, precum și calități de lider asertiv. Un manager trebuie să comunice și să exercite judecata solidă și practicile organizaționale. În plus, un manager de servicii pentru clienți este obligat să aibă experiență în afaceri sau finanțare cu amănuntul și abilități interpersonale lustruite.

Managerii de servicii pentru clienți completează orientarea și participă la un program de dezvoltare în patru faze. Faza de început introduce politicile și procedurile Walmart. Următoarea etapă evaluează performanța și competența angajatului. Fazele finale ajută angajații să-și planifice cariera și să utilizeze modelul asociat de investiții, care permite angajaților să-și revizuiască evaluările și să obțină feedback de la supraveghetorul lor.

Experienţă

Walmart este dedicat diversității și incluziunii. Vicepreședintele de cercetare al Institutului Cato, Brink Lindsey, explică că "Wal-Mart rearanjează locurile de muncă americane. Îi împing în străinătate. Creează unele care nu ar fi existat până acum. "Un angajator cu șanse egale, Walmart necesită niveluri diferite de experiență pentru pozițiile sale; cu toate acestea, standardele de angajare impun solicitanților să se dezvolte personal și profesional.

Antrenament și dezvoltare

Wal-mart a înființat Institutul Walton în 1985; institutul introduce liderii Walmart din întreaga lume și promovează un mediu de învățare în care liderii învață să-și dezvolte abilitățile și subordonații.

Institutul Walton are sediul central în Bentonville, Arkansas și găzduiește cursuri în Brazilia, Germania, Mexic, Marea Britanie, Japonia, Canada, China, Coreea și Puerto Rico.

Beneficii

Walmart oferă managerilor de servicii pentru clienți acoperire medicală completă, asigurări dentare, Resurse pentru viață (servicii de consiliere și informare în domeniul sănătății), asigurări de călătorie pentru afaceri, programe de viziune, asigurări de viață și invaliditate, timp bolnav și personal, servicii de dezmembrare.

Un manager de servicii pentru clienți are capacitatea de a participa la un plan de 401k cu un meci de companie de până la 15%, de a participa la împărțirea profitului, la un rollover în contul de pensionare și la un salariu diferențiat militar.