Descrierea postului DSP

Un profesionist de asistență directă sau DSP oferă îngrijire individuală pentru o persoană care a rănit sau a fost bolnavă sau a fost provocată mental sau fizic la naștere. Lucrătorii DSP lucrează de obicei în locuințe, dar pot fi, de asemenea, angajați într-un grup de lucru într-un centru de sănătate.

Elementele de bază

Lucrătorii DSP ajută pacienții să mănânce, să îmbăiească, să se îmbrace și să ajungă la și de la întâlniri. Lucrătorii DSP joacă, de asemenea, un rol crucial în a ajuta pacienții să se relaxeze.

$config[code] not found

Aptitudini

Lucrătorii DSP trebuie să posede abilități de comunicare solide și puterea de ridicare a pacienților atunci când este necesar. Ei trebuie să dețină un grad înalt de integritate, răbdare și compasiune.

Educaţie

Nu există cerințe educaționale stabilite pentru a deveni un lucrător DSP. Mulți dintre aceștia sunt de așteptat să dețină o diplomă de liceu, dar majoritatea pot fi învățați de alți profesioniști în domeniul sănătății în timp ce lucrează.

Perspective

Potrivit Biroului Statistic al Muncii, locurile de muncă pentru asistenții de sănătate la domiciliu, cum ar fi lucrătorii DSP, se așteaptă să crească cu 48%, sau mai mult de patru ori față de media națională, între 2012 și 2022.

câștig

Acasă asistenții de sănătate au câștigat un salariu mediu pe oră de 10,01 dolari în 2012, a raportat BLS, sau 20.820 dolari pe an.

2016 Informații salariale pentru Home Health Aides

Ajutoarele de sănătate de la domiciliu au obținut un salariu mediu anual de 22.600 de dolari în 2016, potrivit Biroului de Statistică a Muncii din SUA. În partea inferioară, asistenții de sănătate la domiciliu au câștigat un salariu de 25,8%, de 19.890 dolari, adică 75% au câștigat mai mult decât această sumă. Cel de-al 75-lea salariu percentilă este de 25.760 de dolari, adică 25% câștigă mai mult. În 2016, 911.500 de persoane au fost angajate în S.U.A. ca asistenți pentru sănătate la domiciliu.