Care este sensul inginerului desktop?

Inginerii de pe desktop oferă servicii de suport și implementare infrastructurilor de afaceri. Această slujbă are un număr de titluri diferite. S-ar putea numi inginer sisteme desktop, suport pentru desktop, tehnician de suport, inginer helpdesk sau inginer de implementare desktop. Inginerii de desktop trebuie să aibă cunoștințe extinse despre software-ul folosit de firmă, precum și despre sistemele de operare și perifericele hardware care pot fi utilizate.

$config[code] not found

Atribuțiile

Un inginer de birou este utilizat pentru a configura infrastructura informatică necesară pentru afacere. Această datorie ar putea fi la fel de simplă ca instalarea sistemelor de operare pe câteva mașini de birou sau la fel de extinsă ca instalarea unei rețele de sute de calculatoare. Inginerii de desktop instalează sistemele de operare, software-ul și hardware-ul necesar. Suportul periferic pentru imprimante și servere ar putea fi, de asemenea, sub controlul inginerului desktop.

Educaţie

Cerințele educaționale ale inginerului desktop variază de la angajator la angajator. Unii angajatori au nevoie de o diplomă de asociat sau de licență în domeniul informaticii sau al ingineriei computerizate, alții pot necesita certificări precum CompTIA A +, iar alții merită o experiență mai mare decât certificările sau gradele. Biroul de Statistică a Muncii raportează că mulți ingineri desktop și tehnicieni de suport primesc la locul de muncă instruirea în îndeplinirea atribuțiilor.

La locul de muncă

Inginerii de desktop lucrează în medii de birou în majoritatea cazurilor. Unele companii solicită inginerii să călătorească între diferite locuri de muncă. Există tehnologii de asistență la distanță care permit companiilor să reducă timpul de călătorie al inginerului desktop, deoarece problemele obișnuite pot fi diagnosticate și rezolvate printr-o conexiune la distanță.

Salariu

Biroul de Statistică a Muncii raportează că salariul mediu al inginerilor de desktop, din iulie 2008, este de 43.450 dolari. Primele 10% din salarii sunt raportate la peste 70.750 USD. Piața de locuri de muncă pentru asistență pe calculator este așteptată să crească cu 14% între 2008 și 2018.

Avansare

Inginerii de la desktop pot să se specializeze în anumite tehnologii sau să intre într-o poziție de conducere față de alți ingineri de birou. Este posibilă și avansarea în alte tipuri de științe informatice, cum ar fi programarea sau proiectarea software-ului.