Ce este un coordonator MDS pentru asistență medicală la domiciliu?

Asistență medicală Coordonatorii MDS (set de date minime) mențin dosarele pacienților care respectă reglementările de stat și federale. Aceștia colaborează îndeaproape cu personalul medical și administrativ pentru a actualiza în permanență dosarele pacienților și, în majoritatea cazurilor, se ocupă de procesul RAI (instrumentul de evaluare a rezidenților) pentru pacienții de la admitere la descărcarea de gestiune.

Cerințe educaționale

Cele mai multe organizații au nevoie de o BSN (licență în asistență medicală) sau LPN (asistență medicală licențiată), precum și de certificare MDS. Deoarece numeroase evaluări sunt raportate la Medicare, majoritatea coordonatorilor MDS pot fi obligați să aibă cunoștințe despre procedurile și codurile Medicare.

$config[code] not found

Responsabilități primare

Coordonarea evaluării pacienților, precum și planificarea îngrijirii pentru a asigura cea mai înaltă calitate a îngrijirii, este cea mai importantă funcție a coordonatorului MDS. Aceasta include supravegherea procesului de evaluare, pregătirea programelor de evaluare și asigurarea faptului că evaluările și planurile de îngrijire se realizează cu precizie și în timp util. În cele mai multe cazuri, ei sunt factorii de decizie privind evaluările pacienților și planurile de îngrijire. Ei pregătesc, depun și urmăresc depunerea documentelor electronice, inclusiv documentația necesară privind medicamentele.

Responsabilități suplimentare

Responsabilitățile suplimentare includ lucrul în colaborare cu alți membri ai personalului și desfășurarea reuniunilor de evaluare a planurilor de îngrijire. Deoarece coordonatorul MDS lucrează intens cu sistemul de informare al pacientului, acesta poate fi responsabil pentru coordonarea și educarea membrilor personalului clinic cu privire la utilizarea corectă a sistemului. De asemenea, li se poate cere să îndeplinească funcțiile de asistență medicală, după cum este necesar.

Terminologie MDS

Când examinați oportunitățile de angajare pentru coordonatorii MDS, veți vedea multe deschideri disponibile. Asistentele medicale interesate să se implice într-un rol administrativ ar putea dori să investigheze instruirea și certificarea MDS, însă terminologia din industrie poate fi confuză. Terminologia MDS va fi clarificată în timpul instruirii și certificării, permițând unui profesionist care alaptează să intervieveze cu încredere pentru o poziție de coordonator MDS.

Salariile medii

Începând cu luna octombrie 2009, salariile medii pentru un coordonator de asistență medicală licențiată practică sunt între 18 și 25 de dolari pe oră, iar salariile medii pentru un coordonator de asistență medicală înregistrată sunt cuprinse între 24 și 28 dolari pe oră în conformitate cu Payscale.com. Salariul poate crește odată cu experiența și de a lucra în casele de îngrijire mai mari cu mulți pacienți.