Senior Buyer Descrierea postului

Întreprinderile, agențiile guvernamentale, școlile și orice organizație care utilizează o mulțime de bunuri vor angaja de obicei un agent de cumpărare sau un cumpărător. Acești lucrători sunt experți în găsirea diverselor produse și servicii pe care o are o organizație. Cumpărătorii în vârstă pot servi ca persoană responsabilă în principal de cumpărarea tuturor lucrurilor de care are nevoie o afacere, indiferent dacă este vorba de bunuri agricole agricole, țesături sau bunuri de consum.

Sarcinile de serviciu

Cumpărătorii în vârstă, denumiți și agenți de cumpărare sau manageri de cumpărare, sunt responsabili pentru asigurarea satisfacerii nevoilor materiale ale angajatorilor lor. De exemplu, un cumpărător pentru un lanț de magazine cu amănuntul este responsabil pentru cumpărarea tuturor bunurilor vândute în magazin. Acești lucrători trebuie să găsească furnizori, să se asigure că livrările sunt efectuate la timp, să organizeze distribuirea către mai multe puncte de vânzare cu amănuntul și să administreze alți agenți de cumpărare sub supravegherea lor. În general, cumpărătorii în vârstă au mai multe responsabilități manageriale decât agentul mediu de cumpărare și de multe ori li se poate cere să surprindă fluxuri de produse noi, să găsească noi furnizori, să dezvolte strategii de achiziții, să gestioneze și să supravegheze pe ceilalți.

$config[code] not found

Educatie si antrenament

Cumpărătorii în vârstă își încep, de obicei, profesiile ca agenți de cumpărare sau cumpărători asistent. Majoritatea angajatorilor preferă solicitanții de studii superioare în afaceri, marketing, economie sau o diplomă legată de industria specifică în care își desfășoară activitatea. Cumpărătorii în vârstă de obicei au mulți ani de experiență de lucru ca cumpărător, mulți dintre ei deținând o diplomă de masterat.

Mediu de lucru

În general, cumpărătorii în vârstă lucrează într-un mediu de birou interior. Aceștia pot lucra adesea mai mult decât săptămâna standard de lucru de 40 de ore, mai ales atunci când lucrează într-un sector care prezintă diferențe sezoniere pentru nevoile produselor. Acești lucrători pot, de asemenea, petrece mult timp în călătorii la conferințe, întâlniri cu furnizorii și în căutarea unor noi oportunități de aprovizionare.

Aptitudini

Cumpărătorii în vârstă sunt adesea responsabili pentru efectuarea unor achiziții mari care reprezintă o investiție substanțială pentru angajatorii lor. Acești lucrători trebuie să fie excelenți în capacitatea de a identifica oportunități bune de cumpărare, de a recunoaște fluctuațiile pieței și de a valorifica situații avantajoase de cumpărare. Ei trebuie să poată cultiva relații bune cu furnizorii, în efortul de a obține cele mai bune prețuri pentru angajatorii lor. Gestionarea altor agenți necesită abilități de conducere și de conducere.

Locuri de muncă și salariu

Cumpărătorii și locurile de muncă ale agenților de achiziție se așteaptă să crească aproximativ la fel de rapid ca media între 2008 și 2018, potrivit Biroului Statistic al Muncii. În 2008 au fost deschise circa 527.400 de posturi, majoritatea acestor lucrători (aproximativ 295.000) fiind agenți de cumpărare. Salariul mediu pentru managerii de cumpărare în ansamblu era de aproximativ 89.000 de dolari, primele 10% câștigând mai mult de 142.000 de dolari pe an. Posturile de cumpărători în vârstă au, în general, salarii mai mari, deși această cifră poate varia foarte mult în funcție de factori, cum ar fi experiența, industria și angajatorul.