Descrierea postului unui manager de teren în construcții

Un manager de teren în construcții este un profesionist de nivel înalt în construcții. Supravegherea mai multor proiecte de clădiri simultan, acești manageri sunt responsabili de supravegherea personalului de la fiecare șantier, asigurându-se că toate proiectele sunt finalizate la timp și că standardele de calitate sunt îndeplinite.

Responsabilitatile locului de munca

Un manager de teren în domeniul construcțiilor recrutează, trenge, gestionează și întrerupe membrii personalului după cum este necesar. Supravegherea simultană a mai multor proiecte, managerul efectuează în mod regulat vizite la fața locului, asigurându-se că programul este în timp util și că toate regulile de siguranță sunt respectate. Gestionarea bugetului, un profesionist în acest rol pregătește toate estimările, comenzile de schimbare și autorizațiile de lucru, precum și negociază și aprobă toate contractele de contractare și subcontractare. Servind ca o legătură între echipa de construcție și clienți, managerul de teren asigură calitatea proiectului, precum și gestionează așteptările fiecărui client, asigurându-se că atât personalul de construcție, cât și clientul sunt mulțumiți de progresul proiectului.

Posibilități de angajare

Firmele de construcții promovează de obicei managerii din domeniul construcțiilor din interior. Candidații care caută oportunități cu o nouă companie pot utiliza serviciul de firmă de personal care se specializează în plasamentul de construcții și profesioniștilor din industria ușoară. Ocazional, locurile de muncă de la acest nivel pot fi postate online sau în ziare clasificate. În plus, organizațiile profesionale, cum ar fi Asociația de Management al Construcțiilor din America, oferă o varietate de resurse membrilor care caută schimbarea locului de muncă.

Cerințe calitative

Un manager de câmp de construcție de succes trebuie să fie capabil să motiveze și să inspire membrii echipei de proiect să-și facă cele mai bune rezultate. În acest sens, managerul trebuie să fie un excelent comunicator, prezentând abilități interpersonale superioare. Contactul cu clienții este, de asemenea, o parte importantă a acestui loc de muncă. Managerii de teren trebuie să interacționeze confortabil cu aceștia, furnizând rapoarte privind progresul proiectului, gestionând așteptările lor și explicând în detaliu lucrurile celor care nu sunt în industrie.

Cerințe educaționale

Pentru a obține un loc de muncă ca administrator de teren, un candidat trebuie să posede un grad de patru ani la minim. Angajatorii solicită în mod tipic ca o diplomă de licență să se înscrie în domeniul ingineriei, al științei construcțiilor sau al unui domeniu conex de studii. În plus, deoarece acesta este un rol de conducere, candidații ar trebui să dețină un minim de 10 ani de experiență profesională în cadrul industriei, de preferință gestionând un proiect și / sau supraveghend alții.

Compensarea medie

În 2009, Salary.com a declarat că venitul mediu anual pentru managerul de teren din domeniul construcțiilor care lucrează în Statele Unite ale Americii este de 83.277 USD. În plus, Biroul statistic al muncii din Statele Unite estimează că, până în anul 2016, "ocuparea forței de muncă a managerilor de construcții va crește cu 16%". Acest lucru este anticipat ca urmare a creșterii activității din industria construcțiilor.