Descrierea postului pentru un coordonator preșcolar

Un coordonator preșcolar are responsabilitatea de a organiza și conduce dezvoltarea și implementarea programelor de educație individualizată (EPI) pentru prescolari. Coordonatorul identifică oportunitățile de educație pentru prescolari prin identificarea și evaluarea studenților, precum și are un rol de lider în proiectarea curriculei și programelor pentru educația preșcolară. Coordonatorul trebuie să colaboreze cu o varietate de persoane pentru a îndeplini cu succes atribuțiile acestei poziții.

$config[code] not found

Funcţie

În elaborarea curriculelor și a programelor preșcolare, coordonatorul evaluează astfel de materiale în fiecare an pentru a discerne măsurile adecvate care trebuie luate în anul școlar care vine. Ea este responsabilă pentru completarea cererilor de finanțare în conformitate cu cerințele și cerințele privind acordarea granturilor. Pregătirea rapoartelor din titlul I se completează de către coordonatorul preșcolar. Organizarea selecției studenților pentru programul preșcolar este organizată de coordonatorul preșcolar. În calitate de coordonator, ea coordonează dezvoltarea personalului pentru educatorii preșcolari. Menținerea înregistrărilor pentru curriculumul preșcolar și programele este responsabilitatea coordonatorului preșcolar. Cu membri ai administrației, ea ajută la analizarea datelor pentru realizarea elevilor. Coordonatorul preșcolar recomandă, de asemenea, profesorilor preșcolari și asistenților instruiști și îi ajută pe director să evalueze acești membri ai personalului.

Educaţie

Un coordonator preșcolar completează cursurile în educația timpurie a copiilor cu intenția de a obține o diplomă de licență în planificarea educațională sau un alt domeniu conex al educației. În anumite aspecte ale coordonării preșcolare, o diplomă de masterat în învățământul special este benefică pentru această poziție.

Cerințe personale

Coordonatorul preșcolar trebuie să dețină o licență de conducere valabilă și dovada asigurării de automobile. Eliberarea amprentelor prin intermediul amprentelor digitale ale Biroului de Investigații Federale (FBI) trebuie furnizată și de către operatorul în această poziție. Alte cerințe personale sunt listate separat de către stat.

Domenii ale cunoașterii

O arie de cunoaștere pe care coordonatorul preșcolar trebuie să o încorporeze în această poziție este politica și procedura educației preșcolare. Are cunoștințe în domeniul dreptului școlar și al reglementărilor. Cunoașterea scrisului și implementarea IEP-urilor este prezentă și în coordonatorul preșcolar. El a cercetat cele mai bune practici și managementul comportamentului pentru elevii preșcolari. Cunoașterea în principiile organizării și managementului este, de asemenea, evidentă în coordonatorul preșcolar.

Aptitudini

Coordonatorul trebuie să fie calificat în următoarele domenii: tehnologia media (pentru a furniza în mod eficient prezentări); capacitatea de a instrui părinții pentru a răspunde nevoilor speciale ale copiilor lor preșcolari; și abilitatea de a instrui administratorii, profesorii și alți profesioniști instructori în aplicarea metodologiei de învățare. Coordonatorul este, de asemenea, abilitat să utilizeze cele mai bune practici în metodologia de includere și să răspundă nevoilor IEP ale studenților.Ea este, de asemenea, calificată în consultanța cu specialiștii în domeniul educației cu privire la nevoile elevului preșcolar.

Salariu

În medie, un coordonator preșcolar care lucrează în Statele Unite câștigă aproximativ 35.000 de dolari pe an, potrivit Indeed.com (din iunie 2010). Salariul se bazează pe locația, prerogativele și experiența coordonatorului. Dimensiunea instituției educaționale joacă, de asemenea, un factor în salariu.