Descrierea postului de planificator de planificator

Anonim

Cerințe educaționale

Potrivit Biohealthmatics, o diplomă de licență în știință, inginerie sau un domeniu de producție legate de este necesar pentru o poziție ca un planificator planificator. Experiența profesională anterioară sau o ucenicie într-o unitate de producție și un fundal în inginerie mecanică sau electrică sunt utile, la fel ca și cunoașterea mai multor stații de lucru pe o linie de producție. Planificatorii planificatorilor trebuie, de asemenea, să poată lucra cu bazele de date, să pregătească rapoarte și să comunice cu ceilalți angajați, personal și clienți cu privire la problemele potențiale și la schimbările de program sau de producție.

$config[code] not found

Calificări suplimentare

Deoarece programul de planificator este responsabil pentru organizarea operațiunilor pe întregul ciclu de producție, oamenii buni, abilitățile organizaționale și de comunicare sunt esențiale. Planificatorul trebuie să fie auto-disciplinat și auto-motivat și are capacitatea de a înțelege operațiunile de producție extinse și orare.

Sarcinile de serviciu

Planificatorii de planificare a producției determină și execută programele de lucru, diagnostichează problemele și asigură controlul calității, întreținerea preventivă și respectarea procedurilor și regulamentelor de siguranță. Planificatorii Planificatorului iau în considerare fiecare etapă a procesului de producție pentru a spori eficiența și productivitatea. Planificatorii de planificare a producției sunt responsabili pentru funcționarea fără probleme a departamentelor de producție, ambalare și distribuție din cadrul unei companii.

Avansare

Planificatorii de planificare primesc atenție pentru pozițiile de conducere datorită înțelegerii fiecărei părți a liniei de producție. Planificatorii de planificare elaborează frecvent planuri de creștere a productivității liniilor de producție și de implementare a unor îmbunătățiri menite să reducă accidentele și perioadele de nefuncționare.

Mediu de lucru

Planificatorii planificatorului lucrează într-o varietate de medii de depozitare, producție și producție. Planificatorii de planificare lucrează în birouri și pe podelele de producție în jurul mașinilor și al zgomotului.

Perspective de angajare

Biohealthmatics raportează că va exista o cerere crescută de planificatori de planificatori de producție calificați și cu experiență, deoarece instalațiile de producție a biotehnologiilor se deplasează din ce în ce mai mult spre operațiunile de 24 de ore și programele de producție. Alte industrii orientate spre producție și producție au nevoie de planificatori calificați pentru a-și menține eficient fluxurile de producție. Operațiunile de producție nu pot funcționa eficient cu întârzieri sau opriri oriunde pe linie, astfel încât rolul planificatorului planificator este esențial pentru menținerea unei operații profitabile.

câștig

Potrivit Payscale, intervalul salariului de bază pentru planificatorii de producție din luna mai 2010 a fost de 41.007 dolari la 61, 983 dolari. Bonusurile variază de la 814.00 dolari la 4.028 dolari, cu un potențial suplimentar de venituri de la împărțirea profitului și comisioane. Unii dintre cei mai importanți angajatori includ companii precum Northrop Grumman Corporation, Boeing și Lockheed Martin Corp. Datele suplimentare de la Payscale arată că majoritatea angajaților care lucrează ca planificatori de planificare sunt femei.