Descrierea postului de coordonator al muzicii

Conducătorii de muzică, numiți și supraveghetori de muzică, lucrează de pretutindeni de la biserici și școli mici până la echipele din spatele filmelor de succes și a emisiunilor de televiziune premiate. Ei aleg melodii pentru coloane sonore sau pentru performanță, pe baza publicului vizat și a bugetului alocat. În mod obișnuit, aceștia au un interes puternic sau o experiență academică sau profesională în muzică. De asemenea, au nevoie de oameni excelenți și abilități de comunicare, precum și o înțelegere a aspectelor financiare și juridice privind asigurarea drepturilor la compozițiile muzicale.

$config[code] not found

Educație și experiență

Conducătorii de muzică au nevoie de o experiență vastă în muzică, precum și de un talent pentru gestionarea banilor. În timp ce nu este întotdeauna necesară o diplomă de muzică, unii angajatori ar putea prefera acest lucru. Pentru postul de coordonator al muzicii radio, Universitatea din Arizona preferă candidații care au diplome de licență în domeniul muzicii, comunicațiilor sau radiodifuziunii, combinate cu doi ani de experiență profesională direct legată. Cu toate acestea, candidații pot înlocui mai multă experiență pentru grad.

Selectarea muzicii

Conducătorii muzicii aleg muzica pe baza publicului dorit și a dispoziției sau a temei producției sau evenimentului, lăsând deoparte gusturile personale. Acestea trag dintr-o varietate de surse atunci când selectează muzică, uneori revizuind piesele prezentate sau participând la concerte în speranța de a descoperi noi talente de prezentat. În plus, uneori supraveghează angajarea de muzicieni dacă se creează materiale originale pentru un proiect. Aceasta ar putea include și recrutarea altor membri ai echipei de producție de muzică, inclusiv compozitori și aranjați.

Aspecte juridice și financiare

Conducătorii de muzică trebuie să asigure că instituția sau producția se află în bugetul alocat. La unele organizații, aceștia ar putea participa la planificarea unui buget pe termen lung. De exemplu, la Universitatea din Arizona, coordonatorul muzicii radio estimează banii necesari pentru adăugarea la biblioteca muzicală. Ei efectuează, de asemenea, cercetări pentru a determina cine deține drepturile la un cântec și ce trebuie să facă compania pentru a obține drepturile de utilizare a acestuia. Coordonatorul de muzică de televiziune, Amanda Krieg, notează că procedura de "curățare a unui cântec" variază în funcție de organizație și că acest proces implică uneori politică și cunoașterea bunei comunicări.

Abilități și cunoștințe tehnice

Pe lângă cunoștințele muzicale, coordonatorii de muzică au uneori nevoie de competențe în echipamente sau tehnologii specifice. Compania de producție Lionsgate, de exemplu, solicită coordonatorilor săi de muzică TV să știe cum să formuleze foi de calcul pentru urmărirea bugetelor muzicale. La unele companii, munca unui coordonator de muzică necesită, de asemenea, utilizarea editorilor de muzică și video pe bază de computer. Coordonatorul de muzică trebuie să înțeleagă diversele formate audio și să fie expert în organizarea fișierelor muzicale și a celorlalte componente implicate în realizarea unei producții sau a unui program.

Nivel de salarizare

Deoarece coordonatorii de muzică lucrează într-o mare varietate de organizații, salariul variază foarte mult. Cineva care lucrează la o școală sau la o biserică mică, de exemplu, va câștiga probabil mai puțin decât cineva care lucrează pentru o companie de producție de filme sau de televiziune. În plus, unele organizații mai mici angajează doar coordonatori de muzică cu normă întreagă. La o biserică comunitară, un coordonator de muzică ar putea lucra doar opt ore pe săptămână și va câștiga doar câteva mii de dolari pe an. Berklee College of Music constată că supraveghetorii de muzică din industria de divertisment ar putea câștiga până la 500.000 de dolari pentru un film de lung metraj, începând cu anul 2012.