Care sunt probele de lucru?

Termenul "eșantioane de lucru" poate avea două sensuri. Primul se referă la exemple de lucru din partea angajatorilor anteriori prezentați unui potențial angajator în timpul unui interviu de angajare. De exemplu, un jurnalist include adesea articole publicate, în timp ce un designer alege o broșură sau o publicitate. Al doilea înțeles, care este folosit cel mai adesea în resursele umane, se referă la un test informal oferit intervievării candidaților pentru a determina dacă îndeplinesc criteriile și au abilități transmise în cererea de locuri de muncă.

$config[code] not found

Resurse umane Responsabilități

Justificarea efectuării unui eșantion de lucru trebuie făcută de solicitantul de interviu și trebuie să se bazeze pe cerințele descrierii postului. Intervievatorul ar trebui să precizeze competențele căutate, cum va evalua eșantionul de lucru pentru a determina acele abilități și modul în care eșantionul de lucru va susține această evaluare. De asemenea, trebuie să se stabilească dacă toți candidații vor primi un eșantion de lucru sau dacă vor fi alți intervievați sau numai finaliști. Se va determina, de asemenea, un eșantion de instrucțiuni și timpul alocat fiecărui candidat.

Realizarea testului

Eșantioanele de lucru ar trebui să fie simulări ale unei părți efective a postului postat. Pentru un jurnalist, ar putea fi un interviu simulat. Pentru un agent de vânzări, este posibil să fie un apel sau să creați un plan de acțiune pentru vânzări. Intervievatorii ar trebui să creeze o atmosferă care să fie confortabilă atât pentru viitorul angajat, cât și pentru reprezentantul locului de muncă. Instrucțiunile trebuie să fie ușor de înțeles. Persoanele intervievate ar trebui să aibă timp și oportunități mari de a pune întrebări și de a clarifica instrucțiunile înainte de a începe.

Pregătirea pentru proba de lucru

Este foarte probabil ca intervievatul să știe că este obligat să completeze un eșantion de lucru sau o simulare de locuri de muncă. Deoarece mediul și locul de muncă sunt noi și, eventual, imprevizibile, intervievatorul ar trebui să se concentreze pe setul de calificări. Până la urmă, un potențial angajator caută o demonstrație a acelui set de competențe, nu dacă solicitantul înțelege procesele de afaceri ale organizației.

Evaluarea eșantionului de lucru

Intervievatorul va efectua o analiză a simulării și, în funcție de tipul de eșantion de muncă finalizat, va determina locul în care intervievatorul se situează în fața concurenților. Analiza ar putea fi bazată pe numărul de erori angajate, dacă eșantionul de lucru se concentrează pe abilități specifice, observabile (cum ar fi activitatea de asamblare a liniei de asamblare). Ar putea fi bazată pe o analiză critică mai subiectivă, bazată, de exemplu, pe conținutul și calitatea unui articol scris. Indiferent de ce, un intervievat ar trebui să contacteze intervievatorul pentru a determina cum a fost primit munca sa. Bun? Rău? De ce? Indiferent de rezultat, aflați cum ați făcut garanții că câștigați valoare din experiență.