Descrierea postului de controlor de materiale

Poziția unui controlor de materiale este o ocupație care funcționează cu primirea fizică, inspecția, depozitarea și livrarea produselor pentru o operațiune de vânzare cu amănuntul, distribuție sau depozit. Un controlor al materialelor este, de asemenea, responsabil pentru prelucrarea informațiilor referitoare la articole care ar putea fi furate dintr-o anumită locație și stabilirea unor cerințe speciale de păstrare pentru aceste articole.

Datorii generale

$config[code] not found moodboard / moodboard / Getty Images

Într-un set de depozit, controlorii de materiale pot fi atribuite unor departamente diferite dintr-o ramură. Aceste departamente sunt, de obicei, o zonă de recepție, o zonă de depozitare, o zonă de control și o zonă de transport și de livrare. Un controler de materiale utilizează un sistem de informații logistică sau element de linie pentru procesarea elementelor prin depozit sau sistem de distribuție. De exemplu, o expediție de bunuri sau bunuri trebuie primită mai întâi și "verificată" de către un controlor de materiale prin zona de primire. Odată ce elementele sunt procesate, acestea sunt eliberate în zona de depozitare sau pot avea un cod de livrare imediat pentru a fi eliberați către un client.

Aptitudini

Dmitry Kalinovsky / iStock / Getty Images

Un controler de materiale trebuie să poată ridica obiectele. Cu obiecte mari, controlorii de materiale sunt instruiți să utilizeze cricuri și stivuitoare pentru paleți și un sortiment de echipamente de manipulare a materialelor. Majoritatea operațiunilor logistice au implementat sisteme de informații logistice, astfel încât cunoașterea computerelor este o necesitate.

Salariu

michaeljung / iStock / Getty Images

Potrivit PayScale, salariul mediu anual pentru un controlor de materiale cu o experiență de unu până la patru ani este de la 39.663 dolari la 52.608 USD începând cu 2010. În unele organizații, salariul de plecare poate fi mai mare datorită specialităților postului. Pentru o persoană care caută o poziție de controlor de material, industria cea mai populară pentru ocuparea forței de muncă este industria de îngrijire a sănătății.

Perspective de angajare

kzenon / iStock / Getty Images

Potrivit Biroului de Statistică a Muncii Statistici Ocupație Perspectiva pentru 2010-2011, "Ocuparea forței de muncă în ocupații materiale în mișcare este proiectat să scadă cu 1 la sută între 2008 și 2018." Cele mai multe manipulare materiale și controlor de locuri de muncă sunt automatizate. Odată cu apariția depozitelor automate și a zonelor de depozitare, nu sunt necesari mulți lucrători pentru a procesa articole și bunuri.

Cerințe educaționale

endopack / iStock / Getty Images

Cerințele educaționale pentru o poziție de controlor de materiale sunt o diplomă de liceu sau GED. O diplomă de licență în managementul logisticii poate asigura, probabil, unei persoane o poziție de supraveghere sau de management de mijloc ca un coordonator de facilități materiale sau un specialist în managementul logisticii.