Descrierea postului pentru un funcționar de bibliotecă

Funcționarii bibliotecilor ajută bibliotecarii și au sarcini care variază de la fixarea computerelor la cărțile de raft. Ei dețin locuri de muncă în bibliotecile publice, primare și colegii. Unii sunt angajați guvernamentali. Cerințele educaționale variază; unii angajați au diplome de liceu, iar alții au obținut o diplomă de doi sau patru ani. Lucrul în bibliotecă este o carieră plină de satisfacții pentru cei care se bucură de cărți și care împărtășesc informații.

$config[code] not found

Geografie

Locul și mărimea bibliotecii determină ce tip de experiență trebuie să aibă un solicitant de loc de muncă interesat. Bibliotecile din municipale mici angajează lucrători care sunt încă în liceu, în timp ce bibliotecile mai mari, metropolitane, necesită de obicei un grad de 2 ani. Cei care caută un loc de muncă într-o școală primară trebuie să aibă aceleași condiții ca ajutorul unui profesor, care este gradul unui asociat. Experiența în computere este utilă datorită tehnologiei avansate care funcționează acum în biblioteci. Asistenții sunt uneori responsabili pentru repararea rețelei de calculatoare a bibliotecii. Bibliotecarii dețin o diplomă de licență.

Funcţie

Funcționarii bibliotecilor introduc datele în sistemul informatic. Ele uneori verifică și verifică cărțile dacă există o linie la contor sau dacă sistemul de check-out electronic este în jos. Ei organizează și rafinează cărțile întoarse. Tehnicienii ajută vizitatorii să utilizeze Internetul și găsesc volume greu de găsit. Lucrătorii instruiți pentru a ajuta persoanele nevăzătoare îi ajută să localizeze materiale de lectură specializate. Grefierii desenează bannere pentru evenimente și lucrează la vânzările de cărți folosite. Unii, care au permis de conducere comercial, conduc bookmobilul la apartamente și centre comerciale, unde oamenii pot să verifice cărți fără a fi nevoiți să viziteze biblioteca.

consideraţii

Tehnologia schimbă diversele atribuții ale unui funcționar de bibliotecă. La un moment dat, bibliotecarii înșiși aveau sarcina de a introduce datele necesare pentru bibliotecă. Acum, aceste sarcini sunt atribuite în mod crescând grefierilor și personalului de nivel inferior. Bibliotecarii sunt liberi să facă față altor sarcini necesare. Din acest motiv, indivizii de înaltă tehnologie sunt în mare cerere.

Prognoza prognozelor postului pentru un funcționar de bibliotecă va crește cu 10% între 2008 și 2018, potrivit Biroului de Statistică al Muncii din SUA. Oamenii vor pleca în scopul căutării unui loc de muncă mai plătit, ceea ce va deschide noi locuri de muncă în acest sector.

Salariu

Potrivit Biroului Statistic al Muncii din S.U.A., veniturile medii ale unui funcționar din bibliotecă se situează între 13 și 15 USD pe oră. Cei care lucrează pentru administrația locală câștigă 13,22 dolari pe oră. Școlile elementare plătesc în medie 14,03 USD pe oră. Câștigătorii cei mai mari își aduc acasă 15,91 dolari pe oră și lucrează la colegii și universități de 4 ani.

Avertizare

Pentru acest loc de muncă este necesar un anumit nivel de rezistență fizică. Angajații se îndoaie, se urcă și se apleacă în jos pe tot parcursul zilei. Uneori îi ajută pe patronii cu handicap. Uneori, lucrătorii trebuie să viziteze spitalele din zonă pentru a livra cărți, ceea ce poate necesita deplasări pe distanțe lungi.Cartile de transport si de ridicare fac parte din sarcinile unui grefier.