Descrierea postului de specialitate în operațiuni

Modalitățile în care funcționează întreprinderile pot varia, în funcție de tipul de industrie din care face parte compania și de deciziile manageriale care au fost luate în momentul în care compania a fost formată. În general, companiile sunt interesate să-și îmbunătățească operațiunile pentru a deveni mai eficiente, mai eficiente și mai legale. Prin urmare, multe companii angajează specialiști în operațiuni - un termen care poate varia de la o companie la alta.

$config[code] not found

Funcţie

monkeybusinessimages / iStock / Getty Images

Sarcinile de lucru pentru specialiștii în operațiuni pot varia de la o locație la alta. Specialistul în operațiuni este responsabil de analizarea modului în care sunt înregistrate informațiile și de modul în care această înregistrare a informațiilor poate fi îmbunătățită, potrivit Universității Emory. Specialistul în operațiuni analizează, de asemenea, nevoile clientului și determină modul în care operațiunile pot fi modificate pentru a răspunde mai bine nevoilor consumatorilor. Specialistul în operațiuni evaluează frecvent operațiile pentru a se asigura că acestea respectă standardele de siguranță, în conformitate cu software-ul Northwest. El este, de asemenea, responsabil pentru crearea unui sistem în care angajații pot raporta pericolele. În cele din urmă, specialistul în operațiuni auditează documentele legale referitoare la clienți, potrivit lui Mergis Group.

Aptitudini

Specialistul în operațiuni are uneori doar o diplomă de liceu. Cu toate acestea, unele companii doresc ca specialistul în operațiuni să aibă o diplomă de licență într-un domeniu relevant, cum ar fi finanțele sau un domeniu de afaceri. De asemenea, specialistul trebuie să aibă cunoștințe despre programarea pe calculator. Ea trebuie să fie expert cu Microsoft Word, Excel și PowerPoint. De asemenea, ar trebui să aibă experiență în combaterea spălării banilor, potrivit grupului Mergis.

Condiții

ConstantinosZ / iStock / Getty Images

Specialiștii în operațiuni petrec un timp în planificarea și analizarea datelor. De asemenea, aceștia călătoresc la diverse site-uri de afaceri pentru a colecta date privind operațiunile. Biroul de Statistică a Muncii raportează că specialiștii în operațiuni și alți analiști de management lucrează în general 40 de ore pe săptămână.

perspectivă

Fuse / Fuse / Getty Images

Nevoia de analiști de management, cum ar fi specialiștii în operațiuni, este de așteptat să crească cu 24% între 2008 și 2018. În timp ce întreprinderile încearcă uneori să crească profitul prin găsirea de noi piețe, încearcă să realizeze acest lucru prin eficientizarea operațiunilor. Cu toate acestea, sunt adesea necesari specialiști în operațiuni pentru a se asigura că societatea respectă toate standardele de reglementare.

Salariu

Marcin Balcerzak / iStock / Getty Images

În 2008, câștigurile medii pentru analiștii de management, cum ar fi specialiștii în operațiuni, au fost de 73.570 dolari, potrivit Biroului Statistic al Muncii. Valoarea medie de 50% a câștigat între 54.890 și 99.700 de dolari. Cele mai mari 10% au câștigat mai mult de 133.850 $, în timp ce cele mai mici 10% au câștigat mai puțin de 41.910 $. Companiile de computere sunt printre cei mai mari plătitori de specialiști în operațiuni.