Descrierea postului de executiv al unei operațiuni

Directorii executivi creează politici, procese și strategii care ajută companiile să funcționeze eficient și profitabil. Ei lucrează într-o varietate de întreprinderi și organizații, de la spitale locale la corporații internaționale. Deși competențele specifice variază în funcție de industrie, directorii de succes ai operațiunilor au nevoie de excelente abilități de comunicare și de conducere și de capacitatea de a lua decizii bune sub presiune.

$config[code] not found

Descrierea postului executiv al operațiunii

Deși toți directorii de operațiuni supraveghează operațiunile zilnice, alte taxe pot diferi de la companie la companie. O afacere poate angaja un director executiv deoarece crede că vânzările sale puternice vor fi neprețuite, în timp ce o altă firmă ar prefera să angajeze un director care are experiență în gestionarea schimbării culturii companiei.

Domeniul de activitate al directorului executiv poate include următoarele responsabilități:

  • Pregătirea și supravegherea bugetului operațional.
  • Elaborarea de strategii și proceduri care să sporească eficiența și să maximizeze profiturile.
  • Supravegherea operațiunilor de zi cu zi.
  • Crearea de obiective de vânzări sau de producție, adesea în colaborare cu alți directori și cu directorul executiv.
  • Identificarea problemelor care pot afecta vânzările, producția sau livrarea de servicii și crearea de soluții pentru rezolvarea promptă a problemelor.
  • Supravegherea managerilor și a membrilor personalului operațional.
  • Interpretarea datelor și analizelor și generarea de rapoarte.
  • Prezentări membrilor echipei executive, CEO-ului, angajaților, acționarilor, consiliului de administrație și mass-media.

Directorii de succes ai operațiunii înțeleg modul de a motiva și încuraja angajații să se întâlnească și să depășească obiectivele și obiectivele. Ei au adesea experiență în mai multe domenii de activitate, în plus față de operațiuni, cum ar fi finanțele, resursele umane și marketing, și se bazează pe această experiență pentru a crea obiective realiste și strategii pentru operațiuni.

Titlurile utilizate pentru rolul de operațiune variază, dar pot include directorul executiv, vicepreședintele operațiunilor, directorul executiv al operațiunilor sau managerul de producție senior. Indiferent de ceea ce se numește, directorii de operațiuni se bucură de salarii relativ mari, deși securitatea locurilor de muncă nu este garantată.

În cazul în care compania își depășește obiectivele, directorii de operațiuni pot fi recompensați cu premii laudă și mari. Din păcate, dacă declinul vânzărilor sau compania se confruntă cu o rechemare a produselor costisitoare, locul de muncă și reputația executivului pot fi în pericol.

Capacitatea executivului de operațiune de a reuși în această funcție depinde de dezvoltarea unui raport puternic cu CEO-ul. Directorul executiv se poate baza pe executiv pentru a servi ca idei de idei sau pentru a oferi expertiză în domenii în care lipsește. În unele cazuri, un post de director executiv poate duce la o eventuală promovare a directorului executiv.

Educatie si antrenament

O diplomă de licență este, de obicei, cerința minimă educațională pentru funcțiile executive de operare. O diplomă în administrarea afacerilor, finanțe, contabilitate, managementul lanțului de aprovizionare, analiza afacerilor sau gestionarea operațiunilor poate fi de ajutor. Unele companii pot prefera să angajeze candidați care dețin diplome de masterat sau de doctorat.

O mare parte din pregătirea pentru această poziție începe cu mult înainte de a accepta vreodată un loc de muncă ca director de operațiuni. Companiile caută candidați care au deținut funcții de înalt nivel în industrie și au un fundal puternic în domeniu.

Salariu și Outlook de locuri de muncă

PayScale estimează salariul mediu al unui director executiv de la 135.598 $ și notează că salariul mediu pentru un director executiv al operațiunilor este de 108.225 $. Pe lângă salariul lor, directorii executivi pot primi, de asemenea, bonusuri, comisioane și împărțirea profitului. Biroul american de Statistică a Muncii se așteaptă ca angajarea unor directori executivi, inclusiv a directorilor executivi, să crească cu 8% până în 2026.