Descrierea postului sanitar

Sanitarii efectuează inspecții de rutină ale mediilor de afaceri din sectoarele public și privat pentru a se asigura că respectă reglementările privind sănătatea, siguranța și mediul la nivel local, de stat și federal. Acești profesioniști lucrează, de asemenea, pentru detectarea, prevenirea și rezolvarea problemelor de sănătate la locul de muncă, producătorii industriali, facilitățile de preparare a alimentelor și alte medii.

Cerințele pentru locul de muncă

Sanitarii investighează sănătatea și siguranța în mediul de afaceri, depun eforturi pentru a pune în aplicare reglementările privind siguranța și sănătatea și identifică factorii de risc. Oamenii care aspiră să lucreze în acest domeniu ar trebui să posede gândire analitică, observație, comunicare și abilități de conducere. Descrierile posturilor de sănătate pentru mediu solicită candidații care pot lucra independent, cu minimă sau fără supraveghere, și care posedă un sentiment excelent de etică și fiabilitate.

De asemenea, ar trebui să dețină o diplomă de licență într-un domeniu de inginerie sau știință și, în mod ideal, o experiență de lucru prealabilă. Unii sanitari potențiali își câștigă stăpânul în sănătatea și igiena publică. Urmărirea unei diplome de master poate duce la beneficii semnificative pentru avansarea în carieră. Cursurile tipice necesare pentru sanitari includ chimia, biologia, siguranța și igienizarea și microbiologia și patologia.

Majoritatea angajatorilor solicită candidaților să participe și să treacă cursuri de formare din departamentul de stat al sănătății publice. Unele pot solicita, de asemenea, candidaților sanitari să dețină licență sau certificare, în funcție de stat. Profesioniștii pot obține aceste acreditări prin examene de consiliu de stat și, de obicei, trebuie să-și reînnoiască licența sau certificarea prin ore de educație continuă.

Responsabilități sanitare

Profesioniștii sanitari se pot aștepta să îndeplinească următoarele sarcini în locurile lor de muncă zilnice:

  • Observați comportamentul angajaților în instalații pentru a vă asigura că lucrează pentru a preveni răspândirea bolii.
  • Educarea publicului și a persoanelor cu privire la metodele de reducere a contaminării.
  • Elaborarea protocoalelor pentru menținerea standardelor de igienă publică și industrială.
  • Punerea în aplicare a reglementărilor de sănătate existente în practicile comunității.
  • Monitorizați eliminarea și manipularea deșeurilor în medii precum spitalele, mediul de afaceri și sectorul public.
  • Inspectarea practicilor și echipamentelor personale.
  • Efectuarea de interviuri cu publicul cu privire la eliminarea deșeurilor și obiceiurile de igienă.

Profesia sanitară cere de multe ori călătorii în locuri diferite, la care lucrătorii trebuie să inspecteze nivelurile și procedurile de igienizare. Acești profesioniști adesea aprobă și depun licențe, de asemenea.

Sanitarii petrec o parte din timpul lor culegerea de date în câmpul de observare, și pot lucra, de asemenea, în medii de birou, de asemenea. În birou, lucrătorii sanitari lucrează pentru a evalua informațiile pe care le-au adunat în domeniu pentru a determina posibilele consecințe pe termen lung ale comportamentelor actuale. Ele prezintă aceste constatări în rapoarte scrise și dezvoltă strategii de prevenire în consecință, pe care le pot preda la nivel public.

Potențial de câștig

Sanitarii câștigă un salariu anual mediu $42,183, conform PayScale. Acest lucru se încadrează la $18.48 pe ora. Sanitarii în percentila 90 pe scara câștigului salarial ajung până la $73,000 anual, în timp ce cei din cel mai mic 10c percentilă fac aproximativ $28,000 in fiecare an. Entries la nivel de profesioniști în acest domeniu, de obicei câștiga puțin peste $35,000 pe an, dar până la sfârșitul carierei - după mai mult de 20 de ani de experiență - de obicei fac mai mult decât $60,000 anual. Biroul american de Statistică a Muncii preconizează o creștere de 8% a locurilor de muncă pentru specialiștii și tehnicienii din domeniul sănătății și securității în muncă în perioada 2016-2026, care este la egalitate cu rata medie de creștere națională.