Contabilitate Responsabil de plăți și responsabilități

Un funcționar plătitor de conturi asigură că datoriile companiei față de furnizori și creditori sunt plătite exact și la timp. Ca angajat în acest rol, sarcinile dvs. includ procesarea și reconcilierea facturilor și verificarea și înregistrarea cheltuielilor. În funcție de angajator, puteți sau nu să oferiți personalului alte atribuții de conducere și supraveghere a echipei.

Taxe legate de facturi

În calitate de funcționar plătitor de cont, verificați exactitatea facturilor vânzătorului și efectuați modificările necesare înainte de a trimite plata. În timpul acestui proces, ar putea fi necesar să se verifice numerele de identificare fiscală și să se calculeze taxele pentru elementul rând, reducerile, taxele de transport și impozitele datorate. După ce identificați erorile de factură și le remediați, generați cecuri prin intermediul plății web sau al casei automate de compensare. Alte taxe pot include facturile care se potrivesc cu ordinele de achiziție respective, planificarea plăților în conformitate cu termenii contractului de cumpărare și emiterea de plăți anticipate pentru facturile facturate în mod necorespunzător.

$config[code] not found

Responsabilități privind creanțele contabile

În unele companii, contabilul plătitor de cont efectuează, de asemenea, sarcini de contabilitate care implică facturarea clienților și a altor persoane care datorează companiei. În această calitate, veți genera veniturile companiei prin calcularea plăților și plata facturilor. De asemenea, ar putea fi necesar să procesați rambursările, să trimiteți anunțuri de reamintire a plăților, să adresați plăți insuficiente, să consultați conturile delincvente agențiilor de colectare și să soluționați litigiile de plată.

Activități generale de contabilitate

S-ar putea să verificați și să postați tranzacții cu plată în registru general și să păstrați contul plătibil al contabilului. În plus, postul poate necesita alocarea cheltuielilor centrelor de cost și a conturilor, generarea și evaluarea rapoartelor de cheltuieli și efectuarea de intrări de închidere la sfârșitul perioadei contabile. Puteți, de asemenea, să raportați impozite pe vânzări către guvern, să înregistrați plăți mici în numerar, să trimiteți formularul W-9 furnizorilor și să completați cererile de credit pentru a crea linii de credit pentru furnizori. Din punct de vedere administrativ, postul ar putea necesita acordarea de asistență agenților financiari ai companiei și întreținerea de conturi și fișiere de plătit.

Relațiile interne

Dacă poziția este pentru o companie mare cu mai multe sucursale, puteți servi ca legătură între departamentele departamentului de contabilitate al sediului central și al departamentului. În fiecare zi, puteți interacționa cu alți angajați contabili și cu directori departamentali pentru a rezolva problemele legate de conturile de plătit. De exemplu, în cazul în care o factură nu are o comandă de cumpărare, ar putea fi responsabilitatea dvs. să obțineți aprobarea și semnăturile corespunzătoare înainte de a plăti factura. De asemenea, puteți lucra cu departamentul de salarizare pentru a procesa controale de închidere.

Calificări și aptitudini

Confidențialitatea este o necesitate pentru această poziție. Cunoașterea principiilor contabile sau contabile și capacitatea de a vă extinde gradul de conștientizare a locului de muncă prin urmărirea perspectivelor educaționale sunt, de asemenea, esențiale. Trebuie să fii un jucător de echipă cu abilități puternice de comunicare, organizare și rezolvare de probleme. O diplomă de liceu este de obicei necesară pentru această funcție. Unii angajatori preferă contabilitatea sau experiența contabilă și cursurile legate de colegiu. Cunoașterea software-ului contabil este și un plus.