Descrierea postului unui analist de vânzări

Un analist de vânzări determină activitățile de promovare pe care o companie o va angaja să-și vândă produsele. Informațiile pe care analistul de vânzări le colectează prezice tendințele pieței care permit unei organizații să planifice și să schimbe tehnici de vânzare pentru a îmbunătăți profitul. Un analist de vânzări utilizează informații economice pentru a crea previziuni de vânzări și a dezvolta cote pentru echipa de vânzări.

Atribuțiile

Analistul de vânzări creează rapoarte de vânzări pentru personalul de conducere și utilizează datele din rapoarte pentru a crea prognoze de vânzări.

Analistul de vânzări poate pregăti rapoarte care detaliază o varietate de condiții pe piață pentru a le oferi managementului. Aceste rapoarte oferă managementului opțiuni pentru diferite condiții de piață.

Analistul de vânzări analizează performanța vânzărilor în lumina obiectivelor de vânzări și identifică zonele de slăbiciune pe care organizația le poate aborda pentru a îmbunătăți vânzările.

Analistul de vânzări face recomandări pentru modificarea tehnicilor de vânzare sau a eforturilor promoționale pentru a îmbunătăți performanța vânzărilor.

Aptitudini

Poziția necesită o persoană care este orientată spre analiză și detaliu. Analistul de vânzări trebuie să posede competențe informatice, inclusiv capacitatea de a utiliza software de prognoză a vânzărilor. Analistii de vanzari trebuie sa se gandeasca creativ pentru a dezvolta noi tehnici de vanzari si promotii.

Un analist de vânzări trebuie să aibă abilități puternice de comunicare orală și scrisă pentru a furniza informații tehnice într-o manieră ușor de înțeles în toate departamentele dintr-o organizație.

calificări

Poziția analistului de vânzări necesită o diplomă de licență. Gradul ar trebui să fie în administrarea afacerilor cu o concentrare contabilă și financiară. Angajatorii pot solicita între doi și cinci ani de experiență în analiza vânzărilor sau o poziție similară, cum ar fi analiza de piață.

Salariu

Salariul mediu pentru un analist de vânzări a fost de 56.224 de dolari din noiembrie 2009, potrivit Salary.com. Salariul unui analist depinde de industrie și de experiența analistului.

Industries

Analiștii de vânzări lucrează pentru o varietate de companii care vând produse și servicii clienților. Analistul vânzărilor ajută companiile de toate tipurile de vânzări prognozate și să funcționeze mai profitabil.