Descrierea postului pentru un analist de utilizare

Analiștii privind utilitățile lucrează în domeniul utilizabilității - o disciplină care conduce designul de site-uri web, aplicații software și practic orice produs cu care interacționează un utilizator, făcând produsul mai intuitiv. Uneori cunoscute ca interfață utilizator sau profesioniști de experiență de utilizare, analiștii de uzabilitate își petrec mult timp evaluând interfețele și susținând îmbunătățiri în experiența celor care utilizează produsul.

$config[code] not found

Definirea utilizabilității

"Utilizabilitatea este un atribut de calitate care evaluează cât de ușor va fi utilizarea interfețelor utilizatorilor", spune dr. Jakob Nielsen, consultant principal în domeniul utilizabilității, care împarte utilitatea în cinci componente: capacitatea de învățare, eficiența, memorabilitatea, erorile și satisfacția. Dacă un utilizator nu poate învăța cu ușurință interfața, utilizați-l repede, amintiți-vă cum funcționează, recuperați din erori sau bucurați-vă de utilizarea acestuia, analistul de utilizare trebuie să determine cum, când și unde să îmbunătățească acea interfață.

Responsabilitatile locului de munca

Un analist de uzabilitate acționează deseori atât ca analist, cât și ca designer. Pentru un produs care a fost lansat, analistul evaluează interacțiunile utilizatorilor, efectuează studii de utilizare și prezintă rezultatele și recomandările într-un plan care conduce la îmbunătățiri viitoare ale designului. Pentru un produs în curs de dezvoltare, analistul dezvoltă "povestea" utilizatorului prin analiza sarcinilor, cartografierea proceselor și introducerea de către utilizator. Bazându-se pe această poveste, expertiza personală și tendințele industriei, analistul creează standarde de proiectare a interfeței pentru a asigura un aspect consistent, construiește fire de tip wireframe (hârtie sau schițe electronice) pentru a transmite conceptul de proiectare și a dezvolta prototipuri pentru a demonstra " design de interfață.

Calificări și aptitudini

Dincolo de abilitățile analitice puternice și de cunoștințele aprofundate ale metodologiilor utilizabilității, un analist de uzabilitate are nevoie de competențe în domeniul calculatoarelor, al cercetării pe Internet, al software-ului de productivitate a birourilor și al instrumentelor de colaborare electronică. Un analist trebuie să articuleze idei, să promoveze utilitatea și să convingă audiențele pe hârtie și în persoană. Angajatorii caută grade avansate sau experiență echivalentă în domenii conexe, cum ar fi interacțiunea om-calculator, arhitectura informațională, scrierea tehnică sau analiza afacerilor. Conform unui sondaj realizat de Asociația Profesioniștilor din domeniul utilizării din 2009, peste 90% dintre profesioniștii din domeniul utilizării au diplome, jumătate dintre aceștia având un masterat sau doctorat.

Competențe complementare

Angajatorii așteaptă adesea analiști de utilizare a funcțiilor ca manageri de proiect, prezentatori, lideri și facilitatori pentru echipe inter-funcționale. Cunoașterea ciclurilor de viață ale dezvoltării software-ului, a instrumentelor de testare și a limbajelor de interogare beneficiază de analistul de utilizare a software-ului, în timp ce analiștii site-ului ar trebui să știe suficient despre instrumentele de dezvoltare web pentru a asigura că planurile sunt fezabile din punct de vedere tehnic. Abilitățile de design grafic ajută la modelarea unei interfețe. Participarea activă într-o organizație care promovează utilitatea, cum ar fi UPA, arată, de asemenea, bine pe un CV.

Salariul mediu

Potrivit lui Glassdoor, salariul mediu mediu al unui analist de uzabilitate a fost de 68.750 dolari în iunie 2014. Unii factori în salariul unui analist includ educația și experiența ei, angajatorul particular și locul de muncă.