Gunsmith Descrierea postului

Prin proiectarea și repararea armelor de foc, armatorii sunt o parte importantă a industriei de arme. Locul de muncă necesită abilități în diverse domenii, cum ar fi prelucrarea lemnului și utilizarea instrumentelor manuale, iar cei din industrie au nevoie de un ochi pentru detalii și precizie și răbdare atunci când lucrează cu părți mici și procese detaliate. Gunsmiths se găsesc în diferite locuri, de la magazinele de vânzare cu amănuntul, unde lucrează cu clienții care doresc să investească într-o nouă armă de foc, la bazele militare, unde pot repara arme pentru soldați. Profesia a crescut de la momentele de mușchi și de praf de pușcă până la un câmp de carieră din ce în ce mai sofisticat care păstrează armamentul modern.

$config[code] not found

O înțelegere a armelor de foc

Gunsmiths sunt obligați să aibă o înțelegere globală a unei varietăți de arme de foc. Un armist ar fi familiarizat cu mecanismele de încărcare, ansamblul pistolului, atașarea accesoriilor, cum ar fi mânerele și obiectivele optice și opțiunile de siguranță. Gunsmiths va beneficia, de asemenea, de cunoștințele de istorie a armamentului, deoarece acestea ar putea avea de a repara sau ajusta arme de foc antice.

Educaţie

Gunsmiths necesită o mare varietate de aptitudini pentru a-și face treaba, iar cei mai mulți învață prin cursuri de școli de comerț, precum și umbre și locuri de muncă. Majoritatea armatorilor iau un certificat sau un grad asociat pentru cursurile lor și vor studia subiecte cum ar fi prelucrarea lemnului, desen tehnic și prelucrarea metalelor. Un armist ar avea nevoie, de asemenea, de cunoștințe de algebră, balistică, redactare și metalurgie, ceea ce înseamnă că au un curs intens și variat de studiu. Pentru a afla aspectele practice ale locului de muncă, armeștii aspiranți își vor petrece timpul într-un magazin care practică abilități cum ar fi lipirea și sudarea.

Setări pentru carieră

Gunsmiths poate găsi de lucru în multe setări diferite și locații. Unii muncesc pentru magazinele de arme și mărfuri sportive, repară arme de foc pentru clienți și sfătuiesc cu privire la selectarea armelor. Alții sunt angajați de departamentele de garanție ale producătorilor de arme, reparând arme rupte sau în alte capacități, după cum este necesar, de către companiile producătoare de arme de foc. Totuși, alții sunt angajați în magazine personalizate de arme, detaliind armele la specificul, așa cum dictat de clienți.

Salariu

Salariile pentru armești cresc de obicei cu experiență și pot varia foarte mult de la cineva nou în domeniu la un profesionist cu experiență. Potrivit cifrelor de la Payscale, armatorul mediu cu o experienta de la unu la patru ani face de la 26.500 dolari la 40.963 dolari pe an, in timp ce cel care a fost pe teren de 20 sau mai multi ani castiga de la 34.392 dolari la 60.000 dolari.

Probleme de siguranta

Gunsmiths trebuie să fie conștienți de siguranța personală la locul de muncă. Armele de foc sunt periculoase, dar alte aspecte ale locului de muncă vin și cu riscuri. Gunsmiths folosesc adesea utilaje grele, cum ar fi prese de foraj, ferăstraie și strunguri, și trebuie să fie familiarizați cu utilizarea corectă pentru a evita rănirea. Pistoalele cu pistoale de încercare pot fi foarte zgomotoase, obligând utilizarea protecției urechilor pentru păstrarea auzului.