Cât de mult o să fac dacă devin un bucătar?

Artistii fac munca care apeleaza la ochi, iar muzicienii fac munca care apeleaza la urechi, dar bucatarii se ocupa de toate simturile. Deci, data viitoare când vei fi livrat o plăcuță de mâncare perfectă și condimentată într-un restaurant, dă-i credit bucatarului. Șeful bucătar-șef sau bucătarul executiv ar putea să nu fi gătit fiecare element pe plăcuță, dar în cele din urmă este responsabilă pentru mâncarea pe care o servesc clienții săi. Acesta este motivul pentru care lucrați ca bucătar-șef este atât de provocator și atât de plin de satisfacții: reputația dvs. se bazează pe calitatea fiecărui fel de mâncare care iese din bucătărie.

$config[code] not found

Descrierea postului

Un bucătar-șef nu face decât să gătească. Un bucătar-șef, care lucrează sub supravegherea unui bucătar-șef sau a unui bucătar-șef, petrece multă zi de lucru în bucătărie pregătindu-se ingrediente, făcând sosuri și gătituri. Șeful bucătar-șef, la rândul său, supraveghează bucătarii-șefi și ceilalți angajați ai bucătăriei și face o parte din gătit, dar persoana din această funcție are și alte responsabilități.

Bucătarul unui restaurant este responsabil pentru toate aspectele legate de bucătărie și de mâncarea pe care primitorii le primesc, de la început până la sfârșit. Ea ar putea crea noi feluri de mâncare pentru meniul obișnuit sau ar putea să proiecteze specialități de seară pe baza ingredientelor sezoniere disponibile. În funcție de mărimea și structura restaurantului, bucătarul poate, de asemenea, să plătească și să comande mâncarea. Va inspecta toate ingredientele proaspete care ajung în bucătărie, pentru a vă asigura că toate sunt de bună calitate. Pe lângă gătitul unor mâncăruri, bucătarul va gusta și mâncarea pe care o pregătesc personalul bucătăriei și va inspecta feluri de mâncare plăcute înainte de a fi livrate la mese.

Nu toți șefii de restaurante sunt responsabili de proiectarea meniurilor. În restaurantele cu lanțuri sau în restaurantele moștenite cu meniuri neschimbate, bucătarii nu reușesc să creeze rețete noi. În aceste cazuri, slujba este pur și simplu să gătești și să conduci bucătăria.

Cerințe educaționale

Având un grad de colegiu nu este o necesitate de a deveni un bucătar-șef. Restaurantele și managerii de restaurante pot căuta candidați la bucătăria care au absolvit școala de gătit - dar mulți bucătari de succes nu au făcut niciodată acel pas, ci au învățat la locul de muncă. În cele din urmă, având o mulțime de experiență, creativitate, cunoștințe despre hrană și talent, contează mai mult decât educația în acest domeniu.

Industrie

Industria restaurantului este notorie dificilă. Bucătarii lucrează adesea foarte mult timp, șase sau șapte zile pe săptămână. Lucrarea este exigentă din punct de vedere fizic, deoarece bucătarii lucrează toată ziua pe picioare, poartă obiecte grele și frecvent se arde și tăie. În plus, industria este competitivă, iar noile restaurante nu reușesc, astfel încât bucătarii ar putea să nu mai lucreze în orice moment.

Ani de experiență și salariu

Experiența este extrem de apreciată în industria de restaurante, iar bucătarii cu experiență pot fi în măsură să comande salarii mai mari pe măsură ce progresează în carieră. Dar este rar să te îmbogățești cu un salariu de șef executiv. Dacă te gândești să intri în această linie de muncă, nu te uita la salariul mediu al celebrității bucătarului ca indicator al câștigului. În mod sigur, nu vă așteptați să se potrivească cu câștigurile obținute de Gordon Ramsay în anul 2016, estimate la 54 de milioane de dolari.

Salariul mediu pentru bucătari era $45,950 începând cu luna mai 2017, potrivit Biroului Statistic al Muncii din SUA. Median înseamnă că jumătate dintre bucătarii au câștigat mai mult de 45.950 $ și jumătate câștigați mai puțin. Salariul mediu de bucătar pe oră a fost de 22,09 USD, dar bucătarii care au plătit un salariu anual nu pot estima cu exactitate ce rată orară va fi, deoarece bucătarii lucrează în programări imprevizibile și, de asemenea, ore foarte lungi.

Tendința de creștere a locurilor de muncă

Oamenii trebuie să mănânce și cererea de bucătărie pregătită în bucătăria este puțin probabil să se estompeze în orice moment în curând. BLS prognozează o creștere de 10% a locurilor de muncă pentru bucătari în perioada 2016-2026, mai mare decât rata medie de creștere de 7% prevăzută pentru aceeași perioadă în toate sectoarele industriale.