Definirea unui supraveghetor de producție

Imaginați-vă orice tip de echipă de lucru fără un lider. Fiecare muncitor s-ar strădui să-și atingă propriile scopuri, cu unii fără scop real. Cei mai grei lucrători s-ar putea să-și depășească singuri obiectivele, dar ar putea pierde alte puncte importante pentru companie. În calitate de supraveghetor de producție, veți avea grijă ca toți lucrătorii să filmeze pentru aceleași obiective, să îndeplinească criteriile de referință ale companiilor și să urmărească siguranța și alte probleme importante în același timp.

$config[code] not found

Bacsis

Supervizorii de producție supraveghează lucrătorii care produc componente și produse în medii de fabricație.

Descrierea postului de supraveghetor de producție

Responsabilii de producție sunt responsabili atât de stabilirea obiectivelor, cât și de faptul că obiectivele sunt îndeplinite. Pe scurt, va fi sarcina dvs. să mențineți producția funcționând fără probleme și eficient. Procedând astfel, veți asigura că produsele sunt livrate la timp și că respectă nivelurile de calitate stabilite de companie.

Cu toate acestea, rolul supervizorului de producție este mult mai important. Pe lângă supravegherea producției, trebuie să monitorizați productivitatea și calitatea muncii fiecărui lucrător. Între timp, veți dori să găsiți modalități de a menține muncitorii dvs. motivați, astfel încât producția să se miște în ritmul dorit. Într-o linie de producție, un lucrător care a întârziat poate întrerupe și încetini întreaga linie. În calitate de supraveghetor de producție, veți sublinia importanța fiecărui loc de muncă pentru efortul echipei.

În calitate de supraveghetor de producție, nu vă așteptați să faceți singur lucrarea de producție. Conform definiției supervizorului, munca ta este de a supraveghea sau de a gestiona lucrătorii din producție. Un supraveghetor este membru al conducerii de primă clasă, chiar deasupra lucrătorilor, care raportează mai mult managerilor de rang înalt.

Supraveghetorii de producție planifică deseori sistemele care permit echipei să-și atingă obiectivele. Veți explica sistemul și așteptările fiecărui lucrător, stabiliți orare, monitorizați progresul și efectuați evaluări ale performanței lucrătorilor. Pe parcurs, ar putea fi necesar să interveniți în litigiile lucrătorilor, defecțiuni ale echipamentelor și alte perturbări. Veți coordona, de asemenea, cu sindicatele muncitorilor și reprezentanții unirii pentru a vă asigura că punctele contractuale sunt îndeplinite. Veți raporta progresul către conducerea superioară în mod regulat, inclusiv bugetele, obiectivele financiare și progresele înregistrate în atingerea obiectivelor financiare.

În funcție de tipul de instalație de producție și de produsele fabricate, supraveghetorii producției sunt uneori numiți supraveghetori de producție sau supraveghetori industriali. Căutați toate cele trei titluri de locuri de muncă în timpul căutării dvs. de locuri de muncă.

Educație, formare și salarii

Unii supervizori de producție din domeniul ingineriei sau al altor domenii de înaltă tehnologie pot avea nevoie de o diplomă de licență sau de asociat pentru a avea cea mai bună experiență în obținerea postului. Un fundal sau un curs în finanțe sau contabilitate va contribui, de asemenea, la aspectele bugetare ale postului. Totuși, de cele mai multe ori, o diplomă de liceu este cerința minimă.

Experiența este esențială pentru un supraveghetor de producție. Având experiență ca lucrător de producție, vă oferă cunoștințe despre locul de muncă și despre cei din jurul dvs. și despre modul în care acestea se raportează la unii pe alții. Veți cunoaște, de asemenea, importanța productivității, a obiectivelor și a reglementărilor de siguranță pentru lucrările pe care le veți supraveghea.

Angajatorii caută trăsături de leadership atunci când angajează supraveghetori de producție. În timpul interviurilor, evidențiați calități cum ar fi abilitățile de comunicare, capacitatea dvs. de a motiva alții, de a lua inițiativă și de a rezolva probleme.

Salariul mediu median al supraveghetorilor de producție în mai 2017 a fost de 28,31 dolari pe oră, cu o rată de 16,84 dolari pe oră până la 46,82 dolari pe oră. Mediana exprimată ca salariu anual a fost de 58.870 dolari pe an. Un salariu mediu reprezintă jumătatea dintr-o listă a salariilor pentru o ocupație, unde jumătate câștigate au câștigat mai mult și jumătate mai puțin.

Despre industrie

Întreprinderile de supraveghere a producției lucrează în fabricile și instalațiile de producție în care sunt fabricate produsele. Ați putea supraveghea lucrătorii care produc plastic și produse din plastic, mașini sau piese de mașini, piese de vehicule, piese metalice fabricate sau alte tipuri de medii de fabricație. Treaba dvs. va implica în picioare și mers pe jos pe podele dure, în timp ce supravegheați lucrătorii și ajutați cu probleme, precum și ședinței și de lucru pe calculator introducerea de date și compilarea de rapoarte.

Ani de experienta

Odată ce ați dobândit experiența de supraveghere, puteți trece la supravegherea mai multor angajați și să primiți o creștere a salariilor. Companiile se uită, de asemenea, în afara companiei pentru supervizorii de producție, așa că căutați acele anunțuri de locuri de muncă, de asemenea, atunci când sunteți gata să mergeți mai departe.

Dacă sunteți promovat la conducere la un moment dat, salariul mediu pentru manageri de producție industrială a fost de 100.580 dolari pe an sau 48.36 dolari pe oră, începând cu luna mai 2017.

Tendința de creștere a locurilor de muncă

Necesitatea lucrătorilor din producție și a autorităților de supraveghere ar putea crește sau scădea în funcție de industrie și de economie. De exemplu, materialele plastice vor continua să fie produse în timp ce producătorii încearcă să producă produse mai ușoare și mai puțin costisitoare, dar locurile de muncă producătoare de piese auto depind de faptul dacă producătorii își păstrează, mărește sau scade facilitățile de producție din SUA. unde vor fi locurile de muncă viitoare.